e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Në një konferencë urgjente këtë javë, Bashkimi Evropian premtoi më shumë se 1 miliardë dollarë ndihma humanitare për Afganistanin dhe vendet fqinje, ndërsa Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se miliona afganë po përballen me urinë. Por Shtetet e Bashkuara janë treguar të kujdesshme, duke thënë se po dërgojnë ndihma humanitare, por nuk mund të sigurojnë fonde drejtpërdrejt për qeverinë e udhëhequr nga talebanët derisa ata të fillojnë të respektojnë të drejtat e njeriut dhe të drejtat e grave. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cindy Saine sjell më shumë hollësi.

 

Situata në Afganistan është e rëndë, veçanërisht për fëmijët. Këtë javë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i bëri thirrje botës që të ndërmarrë veprime të menjëhershme dhe të injektojë para në ekonominë afgane për të shmangur kolapsin.

 

“Populli afgan nuk mund të vuajë një dënim kolektiv sepse talebanët sillen keq. Njerëzit nuk duhet të vdesin nga uria në asnjë rrethanë”, tha zoti Guterres.

 

Në një konferencë urgjente virtuale këtë javë, Bashkimi Evropian premtoi më shumë se 1 miliardë dollarë ndihmë të re humanitare për Afganistanin. Uashingtoni ka miratuar rreth 64 milionë dollarë javët e fundit. Gazetarët i shtruaCn pyetjen zëdhënësit të Departamentit të Shtetit Ned Price nëse Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bëjnë më shumë.

 

“Nuk jemi në gjendje të ofrojmë mbështetje financiare për talebanët ose ndonjë qeveri të ardhshme afgane derisa të shohim përmbushjen e kërkesave thelbësore, dhe të respektohen dhe zbatohen plotësisht të drejtat e popullit afgan.”

 

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, një zëvendësministër taleban u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera që të çbllokojnë asetet afgane të ngrira jashtë vendit.

 

“Ngrirja e aseteve është padrejtësi ndaj popullit afgan. Jemi duke negociuar me amerikanët, vendet e tjera dhe bankat ndërkombëtare për të çbllokuar këto para sepse ato i pëkasin popullit afgan. Këto asete janë buka e afganëve dhe çbllokimi i tyre është thelbësor në zgjidhjen e problemeve ekonomike për popullin afgan.”

 

Ndalimi i ndihmës direkte dhe ngrirja e aseteve po ndikojnë tek ekonomia afgane, tha për Zërin e Amerikës William Byrd nga Instituti Amerikan i Paqes.

 

“Problemi i vërtetë me ngrirjen e aseteve është se ka ndaluar futjen e çdo kartëmonedhe të huaj në atë vend. Kështu që të gjithë po kufizohen nga mungesa e burimeve të parave, dhe në mënyrë paradoksale qeveria e re afgane nuk mund të printojë para, sepse kartmonedhat janë shtypur jashtë vendit”.

 

Michael Kugelman me Qendrën Wilson thotë për Zërin e Amerikës se shumë afganë po presin para bankave për të tërhequr një pjesë të parave të tyre.

 

“… si rezultat, bankat tani kanë shumë më pak para sesa kishin vitet e mëparshme, çfarë ka qenë një nga shqetësimet më të mëdha. Ka rradhë të gjata për të tërhequr para nga bankat. Madje, talebanët lejojnë hapjen e bankave”.

 

Ndërsa rrogat nuk paguhen dhe ushqimi është i pakët në shumë zona, disa afganë po përpiqen të kalojnë kufirin drejt Iranit. Shumë prej tyre po kapen dhe kthehen mbrapsht. Ekspertët i thanë Zërit të Amerikës se nëse situata humanitare nuk përmirësohet, miliona afganë ka të ngjarë të përpiqen të largohen nga vendi i tyre.

 

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara