e mërkurë 27 tetor 2021
e mërkurë 27 tetor 2021

 

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që humbën jetës gjatë udhëtimeve në rrugë detare drejt Europës është dyfishuar këtë vit, tha Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara në një raport të ri.

 

Të paktën 1,146 njerëz vdiqën midis janarit dhe qershorit, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.

 

Rruga e Mesdheut Qendror, midis Libisë dhe Italisë, ishte më vdekjeprurësja duke marrë 741 jetë.

 

Rruga tjetër është ajo e Oqeanit Atlantik, midis Afrikës Perëndimore dhe Ishujve Kanarie të Spanjës, ku vdiqën të paktën 250 njerëz, tha agjencia.

 

Po kështu, të paktën 149 njerëz vdiqën në rrugën e Mesdheut Perëndimor për në Spanjë, si dhe të paktën 6 të tjerë humbën jetën në rrugën Mesdheut Lindor për në Greqi.

 

Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara thotë se numri aktual i vdekjeve në rrugët detare për në Europë mund të jetë shumë më i lartë.

 

Më shumë

Spanja do të ndalojë prostitucionin

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, është zotuar për ta bërë të jashtëligjshëm prostitucionin në Spanjë. Duke folur para mbështetësve të tij, në fund të Kongresit tre-ditor të partisë në Velancia, Sanchez ka thënë se kjo praktikë “skllavëron” gratë.   Prostitucioni është dekriminalizuar në Spanjë më 1995, derisa më 2016, Kombet e Bashkuara kanë vlerësuar se […]

Polonia, hapi i parë drejt largimit nga BE?

Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të Polonisë. Disa e shohin këtë vendim si një hap të parë drejt daljes së vendit nga BE.   Institucionet evropiane “shkojnë përtej fuqive të tyre dhe një numër traktatesh evropiane nuk përputhen me ligjin […]

Samiti i Brdos: Liderët e BE rikonfirmojnë unitetin

Në momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan unitetin e Unionit. BE thekson rëndësinë e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.   Në ditën e parë të samitit të BE-së në Brdo afër Kranjës në Slloveni u dhanë mesazhe të forta […]

Gjermania pranon të kompensojë 6.500 të mbijetuar të tjerë të Holokaustit

Qeveria gjermane ka rënë dakord të japë kompensim edhe për 6.500 të tjerë të mbijetuar nga Holokausti.   Kjo vendim u dha në  Konferencën mbi “Kërkesat Materiale Çifute Kundër Gjermanisë”, e referuar edhe si Konferenca e Kërkesave.   Të mbijetuarit hebrenj tani do të fillojnë të marrin një pension të përjetshëm, mujor prej […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara