e diel 14 gusht 2022
e diel 14 gusht 2022

 

Serbia po përfiton nga “turizmi i karantinës” sepse mijëra vizitorë indianë bëjnë një ndalesë dy javore teksa udhëtojnë drejt vendeve të tjera.

 

Duke qenë se India ka regjistruar më shumë raste me COVID se çdo vend tjetër përveç SHBA-së, qytetarëve indianë iu ndalohet hyrja në shumë shtete nëse nuk kalojnë dy javë në një vend tjetër gjatë rrugës.

 

Serbia është bërë një pikë e popullarizuar nga indianët sepse ofron hyrje të lirë nëse janë vaksinuar dhe kanë një test negativ për COVID-19. Atyre i kërkohet të kalojnë në izolim shtatë ditët e para në Serbi dhe në fund të karantinës të bëjnë një tjetër test.

 

Pronarët e hoteleve deklaruan se mijëra indianë erdhën në Beograd në korrik.

 

Në qershor Serbia regjistroi një rritje vjetore 48.4% të turistëve dhe numri i qëndrimeve gjatë natës u rrit me 39.3%, tha Zyra e Statistikave. Turizmi përbën rreth 2.5% të prodhimit të brendshëm bruto dhe për shkak të kufizimeve të COVID-19 Serbia humbi më shumë se 1 miliard euro vitin e kaluar.

 

Që nga dhjetori i kaluar, në Serbi janë vaksinuar pothuajse një e treta e 6.7 milionë banorëve. Vendi ka regjistruar më shumë se 720 mijë persona të infektuar me COVID-19 dhe më shumë se 7 mijë vdekje nga virusi.

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara