e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Pas kërkesave ankimore të PD-së dhe LSI-së, Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve ka vendosur që të marrë në cilësinë e provave, materialet zgjedhore për 24 Qendra Votimi në Qarkun e Beratit.

 

Këtë të hënë u hapën 24 kuti ku kryesisht u morën për rishqyrtim procesverbalet, listat e zgjedhësve, tabelat përmbledhëse, tabelat për subjektet, tabelat për kandidatë dhe shënimet në regjistra.

 

Përfaqësuesi ligjor i LSI-së kërkoi që të bëhej një fotokopje e listave të zgjedhësve për të bërë kryqëzimin e të dhënave, por kjo kërkesë u mohua nga KQZ me arsyetimin se ka të dhëna sensitive.

 

Në rast se do të hasen paqartësi dhe problematika në këto prova që do të marrë KAS, atëherë do të ketë rinumërim të votave në Qarkun e Beratit.

Më shumë

PD: Liria e medias është në rrezik!

Deputetja e PD në opozitë, Albana Vokshi ka reaguar të martën pas shpalljes së garës për 5 anëtarë të Autoriteti i Medias Audiovizive (AMA), përfshirë dhe kryetarin, duke shprehur shqetësimin se kontrolli i këtij institucioni dhe RTSH-së nga qeveria e kryeministrit Rama, ka vendosur lirinë e medias në rrezik. Vjedhja e mandateve përmes blerjes […]

Berisha “non grata” nga SHBA, reagon Basha: Keqardhje për vendimin! Bëj thirrje për transparencë të plotë mbi çdo fakt e dokument

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas shpalljes “non grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha nga SHBA. Basha shpreh keqardhje për vendimin e Sekretarit të Shtetit dhe bënthirrje për transparencë të plotë mbi çdo fakt e dokument që ka lidhje me këtë vendim.   Basha shprehet më tej se Dr. Berisha është padyshim udhëheqësi […]

Sali Berisha dhe familja e tij shpallen “non grata” nga SHBA

Në një deklaratë të publikuar të mërkurën nga Departamenti i Shtetit, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë:   “Sot, po shpall përcaktimin publik të shtetasit shqiptar Sali Berisha, ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-anëtar i Parlamentit të Shqipërisë si i përfshirë në korrupsion në shkallë të lartë.   Në cilësinë e […]

Vendimi i DASH, Berisha: I keqardhur, s’ka asnjë bazë konkrete

Në një përgjigje të gjatë ndaj vendimit të njoftuar nga Sekretari amerikan i Shtetit, ish kryeministri Sali Berisha shprehet “i keqardhur nga vendimi” të cilin ai e konsideron “pa asnjë bazë konkrete”. Përmes një postimi në Facebook, ai shkruan se “gjatë 30 viteve në politikë nuk ka ekzistuar kurrë asnjë akuzë në adresën time, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara