e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Kina ka mbërritur në Hënë më 1 Dhjetor. Pozicionimi është verifikuar në një zonë vullkanike që mendohet se është 1.3 miliardë vjeçare, e quajtur Oqeani i Stuhive.

 

Sonda që ka prekur sipërfaqen e Hënës është e pajisur me telekamerë, sektometër, radarë dhe një trapan për të shpuar sipërfaqen. Qëllimi i misionit është të mblidhen 2 kilogramë gurë shkëmborë, e më pas të kalohen në sondën që është në pritje në orbitë, e cila është parashikuar të kthehet në Tokë në 17 Dhjetor, për të sjellë kampionet e mbledhur.

 

Ndryshe nga materialet e sjella nga misionet e mëparshme amerikane e ruse që ishin 3 miliardë vjecare, këto që janë më të reja, do t’i mundësojnë shkencëtarëve plotësimin e historisë gjeologjike të satelitit tonë.

 

Deri më sot, gurët e fundit te sjellë nga Hëna i përkasin misionit të vitit 1976, nga misioni robotik Luna24 i ish-Bashkimit Sovjetik. Ndërsa më parë gurët hënore janë mbledhur nga astronautët, në misionet e Nasës, nga i pari dhe historiku Apollo 11, më pas 12, 14, 15, 16 dhe 17 për një total prej 382 kilogramë gurë.

 

Më shumë

I thanë se kishte 7 fëmijë, gruaja nga Mali lind 9

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar për një herë.   Halima Cisse, 25-vjeçare ka lindur fëmijët me prerje cezariane më 4 maj në Marok, pasi ka pasur nevojë për trajtim special, kanë njoftuar autoritetet shëndetësore të […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

Moda në kohën e pandemisë, në Paris organizohet sfilata javore përgjatë lumit Sena

Një festim ndryshe është organizuar në Paris për javën e modës, ku marka e njohur pariziene “AMI” I ka paraqitur veshjet në një sfilatë të mbajtur përgjatë lumit të Senës.   Modele femra dhe meshkuj kanë dalë njëri pas tjetrit për të prezantuar krijimet e markës, të cilat stilisti i cilësoi si pjesë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara