e hënë 18 janar 2021
e hënë 18 janar 2021

 

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.

 

Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin në aeroport. Ata do të kalojnë nëpër procedurat e kërkuara të karantinës përpara se të kryejnë punën në terren.

 

Gjatë periudhës së karantinës, ekspertët e OBSH-së dhe shkencëtarët kinezë do të komunikojnë përmes video konferencës, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian në një konferencë për media të Enjten pasdite. Kina do të zbatojë në mënyrë rigoroze kërkesat e përmbajtjes COVID-19 dhe do të lehtësojë puën për ekspertët e OBSH-së.

 

Dy ekspertë të OBSH-së rezultuan pozitivë për antitrupa COVID-19 në Singapor.

 

OBSH konfirmoi mbërritjen e 13 shkencëtarëve në Wuhan në llogarinë e tij zyrtare në Twitter, duke thënë “Ekspertët do të fillojnë punën e tyre menjëherë gjatë protokollit të karantinës 2 javore për udhëtarët ndërkombëtarë.

Të gjithë anëtarët e ekipit kishin shumë prova negative PCR dhe antitrupa për COVID-19 në vendet e tyre para se të udhëtonin”

“Të kuptuarit e origjinës së sëmundjes nuk ka të bëjë me gjetjen e dikujt për të fajësuar,” tha Drejtori Ekzekutiv i OBSH-së për Emergjencat Shëndetësore Dr. Michael Ryan. “Lëreni këtë mision dhe misionet e tjera të bëjnë me shkencën, jo me politikën.”

 

Kjo është vizita e tretë e tillë që nga fillimi i epidemisë COVID-19 në Kinë.

 

Kina kishte ftuar ekspertë të OBSH-së dy herë, në Shkurt dhe Korrik të vitit të kaluar, për të kryer bashkëpunim në gjetjen e burimeve të mundshme në Kinë, gjatë së cilës të dy palët formuluan pjesën e Kinës të një plani global të bashkëpunimit shkencor.

 

Më shumë

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

Katër të vdekur dhe 52 të arrestuar gjatë protestave të dhunshme në Uashington

Policia tha se katër veta humben jetën gjatë protestave të së mërkurës para dhe brenda ndërtesës së Kongresit amerikan, përfshirë një grua që u plagos brenda ndërtesës.     Shefi i policisë metropolitane Robert J. Contee, tha se 52 veta janë arrestuar pasi që mbështetësit e presidentit Donald Trump sulmuan Kongresin në një përpjekje […]

Mbështetësit e presidentit Trump në protestë ndërsa Kongresi certifikon zgjedhjet presidenciale

Mbështetësit e presidentit amerikan Donald Trump, pritet të parakalojnë të mërkurën në Uashington në përkrahje të kundërshtimit të certifikimit të fitores së presidentit të zgjedhur Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit.   Presidenti Trump planifikon të flasë në një tubim pranë Shtëpisë së Bardhë.   Zoti Biden pritet të flasë të mërkurën nga shtëpia […]

SHBA vendos tarifa të reja ndëshkuese për produktet e BE

SHBA ka vendosur të ashpërsojë tarifat ndaj disa vendeve për shkak të mosmarrëveshjeve mbi subvencionet për prodhuesit e avionëve Airbus dhe Boeing. Janë prekur edhe prodhuesit e pijeve alkoolike.   SHBA dhe Bashkimi Evropian kaherë janë në grindje rreth subvencioneve për industrinë e aviacionit. Për 16 vjet me radhë vazhdojnë mosmarrëveshjet. Tani SHBA po […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara