e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Gjendja aktuale e ekonomisë ruse është ende mjaftueshmërisht e qëndrueshme përballë krizës së rëndë të shkaktuar nga rënia e çmimit të shitjes të naftës e të gazit dhe ga kriza e shkaktuar nga Covid-19.

 

Ky është përfundimi i ekspertëve të Higher School of Economics, të cilët më parë, nëpërmjet drejtorit për analizën strategjike Igor Nikolaev  kishin vlerësuar edhe mundësinë e një përsëriteje të falimentimit të famshëm të gushtiti të vitit 1998.

 

Sipas Lev Yakobson, zëvendëspresident i Higher School of Economics, ky ishte një parashikim shumë i zymtë, por është i shpjegueshëm me faktin se kur ekonomistët bëjnë parashikime, ata marrin në konsideratë gjithçka që është e mundshme. Ai megjithkëtë kujton se në gusht të vitit 1998, sistemi financiar kombëtar nuk ishte në gjendje të shlyente borxhet e brendshëm e të huaj për shkak të piramidës së detyrimeve shtetërore afatshkurtër.  Atëherë, ashtu si edhe tani, çmimet e shitjes së naftës e të gazit ishin në rënie të fortë, por tani situata është krejt e ndryshme në Rusi. Ndryshimin më të madh e përbën fakti se Banka Qendrore dhe qeveria kanë rezerva të rëndësishme dhe një nivel borxhi publik mjaft të ulët. Po ashtu, fare i ulët është edhe inflancioni. Më 1998-tën, borxhi i jashtëm ishte i barabartë me 182,9 miliardë dollarë, ndërsa deri më 1 Korrik të këtij viti Rusia ka mbajtur një borxh të jashtëm me vetëm 65,5 miliardë USD. Po ashtu, në atë kohë, rezervat e arit të Bankës Qendrore arrin shifrën e 17 miliardë dollarëve, ndërsa ato tani kanë arritur në 600,7 miliardë dollarë. Ky volum rezervash mbulon sot si borxhin publik, ashtu edhe atë financiar e të sipërmarrjeve.

 

Andrei Chernyavsky, një ndër kërkuesët shkencorë pranë Institute for Development Center të vetë  Higher School of Economics,  mendon se qeveria duhet të rrisë borxhin, për shkak të rënies së çmimeve të shitjes së naftës e të gazit e të uljes së prodhimit të këtyre lëndëve të para. Përveç kësaj, thotë ai, ka një rënie të ndjeshme të të ardhurave fiskale për shkak të mosaktivitetit ekonomik e tregëtar të shkaktuar nga Covid.  Stima për deficitin në bilancin federal për vitin 2020 shkon në rreth 5% të PBB (Prodhimit të Brendshëm Bruto). Qeveria do të financojë deficitin e krijuar nga mosshitja e naftës dhe gazit nëpërmjet përdorimit të Fondit Kombëtar të Welfare (NWF), sipas rregullave të bilancit. Kjo do të evitojë një skenar katastrofik, sipas ekspertit.

 

Edhe parashikimet afatmesme nuk janë aq të trishta e nuk duhet të krijojnë frikë. Edhe për vitin 2021, Ministria e Financës ka në program përmbajtjen e shpenzimeve, ndaj qeveria nuk do të ketë nevojë për financime shtesë nëpërmjet borxhit, shton eksperti.

 

 

 

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara