e premte 26 nëntor 2021
e premte 26 nëntor 2021

 

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve të tyre të demokracive perëndimore.

Një takim produktiv me aleatët, tha zoti Biden pas takimit të NATO-s dhe samitit të vendeve të G-7ës, ndërsa arriti një marrëveshje në një takim të veçantë me udhëheqësin rus Vladimir Putin për bisedimet e ardhshme mbi kontrollin e armëve dhe sigurinë kibernetike. Bideni arriti synimin kryesor, thotë analisti Mark Simakovsky i Këshillit të Atlantikut, për të forcuar aleancën trans-Atlantike për të trajtuar sfidat.

 

“Nga kovidi tek teknologjia, rregulloret, çështjet e sigurisë e deri tek menaxhimi i kërcënimit në rritje nga Kina dhe Rusia. Unë mendoj se administrata caktoi disa objektiva mjaft të gjera, dhe më e rëndësishmja kërkoi të riparonte dëmin e shkaktuar nga administrata e mëparshme. Mendoj se ata e arritën synimin”.

 

Analisti Michael O’Hanlon i Institutit Brookings thotë për Zërin e Amerikës se Presidenti Biden ritheksoi mbështetjen për partnerët dhe përballjen me kundërshtarët.

 

“Sigurisht që ai rivendosi shpirtin e punës me aleancën. Zhvilloi një takim të mirë të NATO-s dhe një takim realist me Vladimir Putinin. ”

 

Në tryezën e bisedimeve u theksua agresioni rus ndaj fqinjëve, dhe gjendja e kritikut të Putinit, Alexey Navalny, udhëheqësi i burgosur i opozitës ruse. Uashingtoni dhe aleatët duan të punojnë me Rusinë aty ku është e mudur, tha për Zërin e Amerikës analisti Mark Simakovski i Këshillit të Atlantikut.

 

“U theksua se agresioni i mëtejshëm rus do të ketë kosto për atë vend nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja. Presidenti Biden ishte shumë i qartë se do të ketë reagime nga Shtetet e Bashkuara nëse Rusia vazhdon sulmet kibernetike, destabilizimin në Ukraninë dhe godet opozitën ruse si dhe nëse zoti Navalny vdes në burg.”

 

G-7a kritikoi Kinën për abuzimin e të drejtave të njeriut dhe Rusinë për sulmet kibernetike dhe përdorimin e armëve kimike. Presidenti Biden tha se Rusia dhe Kina nuk do të kenë sukses në përçarjen e aleatëve.

 

Zoti O’ Hanlon thotë se aleatët trajtuan çështjet e vështira tregtare, duke i dhënë fund bllokimit të kahershëm të subvencioneve të avionëve. Ai shton se ka nevojë për më shumë përparim.

 

“Mosmarrëveshjet ende ekzistojnë. Ka disa mosmarrëveshje që zoti Biden nuk mundi ose nuk i zgjidhi gjatë këtij udhëtimi, përfshirë udhëtimet në kohën e kovidit. Është një situatë e jashtëzakonshme për të cilën ende nuk është arritur një marrëveshje. Kemi disa çështje të tjera specifike tregtare, ku akoma ka debate mbi subvencionet, hapjen dhe të drejtat. ”

 

G-7ta premtoi më shumë veprim mbi ndryshimet klimatike – e pamjaftueshme për të kënaqur kritikët – dhe premtoi një miliardë doza të vaksinave kudër kovidit për vendet me të ardhura të ulëta. Analistët pajtohen se turneu i zotit Biden ishte produktive.

 

“Në udhëtimin e parë si president i Shteteve të Bashkuara, ai do të vlerësohet historikisht për pikënisjen e mirë lidhur me ambiciet e tij të politikës së jashtme”, tha për Zërin e Amerikës Mark Simakovsky i Këshillit të Atlantikut.

 

Në bisedime nuk pati diskutime të gjëra mbi të ardhmen e NATO-s, thotë analisti O’Hanlon, e cila është rritur nga 12 në 30 vende anëtare. Ai shton se takimet pasqyruan një konsensus në rritje për të trajtuar agresionin rus dhe sfidat në rritje nga Kina. VOA

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara