e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Një ndër plagët më të mëdha të shoqërisë, fati i të pagjeturve është temë që është rikthyer në sheshin Skënderbeu në Prishtinë. Kësaj radhe jo nëpërmjet protestave por nëpërmjet një ekspozite të artistit Eroll Muratit.

 

Më gjeni mban titulli i ekspozitës ku skulpturat duket sikur i nxjerr nga toka. Skulpturat simbolizojnë dy figura njerëzish të rrethuar me zinxhirë e që simbolizojnë të shkuarën e prangosur.

 

Sipas autorit, skulpturat shprehin masën e madhe dhe boshllëkun duke kërkuar shpëtim nga ata që i kanë harruar. Ankthi dhe pritja bëhen bashkë në to si klithje kundër harresës. Gjatë natës përmes dritave përcjellin pafajësinë.

 

Në një tjetër format, ekspozitën synon ta dërgojë edhe në kryeqytetin e Serbisë  Ekspozita e vendosur në sheshin “Skënderbeu”, e që ka marrë vëmendjen e kalimtarëve do të qëndrojë e hapur në shesh për dy javë. Ende janë 1630 persona të pagjetur që nga lufta e fundit në Kosovë në vitin 1999.

 

 

Më shumë

Albin Kurti: Sipas kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë asociacion mbi baza etnike, pikë!

Kryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj të cilit është kategorisht kundër.     DW: Zoti Kurti, ju keni disa muaj në qeveri si kryeministër i Kosovës me një mandat të fituar me […]

Kosova shpall persona të padëshiruar dy zyrtarë rusë

Në Kosovë, ministria e Punëve të Jashtme ka shpallur persona të padëshiruar dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse që punojnë në këtë vend. Lajmi u njoftua në median sociale nga Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e cila më herët tha se i kishte kërkuar ministrisë së Jashtme t’i shpallte këta persona si të […]

Zgjedhjet lokale në Kosovë; më shumë se gjysma e komunave shkojnë në balotazh, bie Vetëvendosja

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve komunale të së dielës në Kosovë, tregojnë se në 21 nga 38 komunat e vendit do të ketë një raund të ri zgjedhjesh, meqë asnjëri nga kandidatët nuk ka siguruar votat e mjaftueshme për t’u zgjedhur në raundin e parë.   Lëvizja Vetëvendosja e Albin Kurtit që udhëheq qeverinë, […]

Festivali “Mirëdita, Dobar dan” në Prishtinë, debat për marrëdhëniet Kosovë – Serbi

Përfaqësues të shoqërisë civile të Kosovës dhe Serbisë thanë se qytetarët e të dyja vendeve nuk duhet të presin vetëm nismat e elitave politike për normalizimin e marrëdhënieve, por kjo duhet të jetë pjesë e angazhimit më të gjerë.     Këto komente u bënë gjatë një debati në Prishtinë me temën “Cila […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara