Saturday 25 March 2023
Saturday 25 March 2023

 

Nuk mund të thuhet se është pa ide Mark Zuckerberg , një nga themeluesët  e Facebook . Këtë rradhë, ideja nuk i ka lindur në një nga dhomat e çrregullta të konviktit të Harvard University, siç thotë legjenda (historia është krejt e ndryshme) e shpikjes së Facebook, por në lartësinë e administratorit të këtij rrjeti social, nga më të mëdhenjtë në botë. Ai propozon krijimin e një chat-i të vetëm, ku mund të bashkohet përdoruesët e Whatsapp, Messenger (Facebook) dhe Instagram. Kjo do të thotë se mund të krijohët një kanal i vetëm për komunikimin në të gjithë botën. Kështu, sipas Zuckerberg, do të mund të bashkoheshin dy miliardë e gjysmë përdorues të Fb me rreth dy miliardët e Whatsapp dhe rreth një miliardë akoma persona që përdorin Instagram.

Duke nisur nga eksperienca se si Facebook po filtron fushatën elektorale të Trump, mund të jemi të sigurtë se ideja nuk ka dalë nga mendja e Zuckerberg, por bën pjesë në projektin e krijimit të piramidës informative dhe të kontrollit kibernetik të planetit e të njerëzimit nga një grup i vetëm. Gjithçka ka në idetë e Zuckerberg, përveç konservimit edhe të asaj pak demokracie që ka mbetur si fasadë. Interpretim konspirativ? Po sikur të mos jetë?

Më shumë

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Familja mbretërore bëhet me vajzë, vjen në jetë Gelardina II

Princi Leka Zogu II ka njoftuar për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë. Si për rastësi, Geraldina II erdhi në jetë në përvjetorin e 18-të të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së Parë shqiptare. Princi Leka ka shpërndarë në rrjet njoftimin zyrtar për lindjen […]

I porsalinduri tërheq maskën e mjekut, fotoja bëhet virale

Një fotografi e postuar në rrjetet sociale nga një gjinekolog arab me një foshnjë të sapo lindur është bërë virale.   Arsyeja sigurisht nuk është sepse është një foshnje e porsalindur, por sepse i porsalinduri tërheq maskën e mjekut ndërsa e mban atë në duar.   Gjinekologu Samer Cheaib nga Emiratet e Bashkuara Arabe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara