e premte 26 nëntor 2021
e premte 26 nëntor 2021

 

Bashkia e Beratit ka gjetur një mënyrë ndryshe dhe tepër origjinale këtë vit për të promovuar turizmin në qytet, Festën e Qershisë, e cila përkoi edhe me çeljen e sezonit turistik në Qarkun e Beratit.

Për dy netë me radhë, qindra qytetarë beratas kanë marrë pjesë në Panairin e organizuar me rastin e kremtimit të kësaj Feste. Shumë fermerë, të ndara sipas zonave, ekspozuan varietetet e ndryshme të qershive, përgjatë Pedonales së qytetit, liko dhe reçelëra të shumëllojshme, gatime tradicionale, mjaltë etj.

Atmosfera e Festës së Qershisë është shoqëruar edhe me këngë e valle, duke sjellë hare në të gjithë qytetin. Kanë qënë këngëtarët e njohur Kozma Dushi, Liljana Kondakçi, Floresha Debinja, që për dy netë me radhë, me zërin e tyre të brilant, e kanë bërë këtë festë edhe më madhështore, ndërkohë që nuk munguan këngët e vallet tradicionale, të cilat u performuan nga fëmijë dhe të rritur në pedonalen e qytetit.

Festa e Qershisë,e vendosur nga Bashkia e qytetit në kalendarin e festave të përvitshme, synon promovimin e resurseve të qytetit të Beratit dhe tërheqjen e sa më shumë turistëve vendas dhe të huaj.

Me më shumë se 248 hektarë me pemë qershie dhe me një prodhim mesatar vjetor rreth 1900 ton qershi, Berati mbart një peshë të rëndësishme në prodhimin e qershisë në vendin tonë dhe është mjaft i njohur për prodhimin e disa varieteteve me cilësi shumë të lartë të këtij fruti.

 

 

 

Më shumë

Kushte të reja për rimarrjen e patentës

Shoferët që do rinovojnë apo rimarrin lejen e drejtimit, duhet t’i nënshtrohen një interviste për të vërtetuar se janë të mirë informuar për rregullat e qarkullimit rrugor.   DPSHTRR njofton se nga muaji dhjetor do të informojë shoferët, përmes një broshure që do të publikohet ‘online’ , mbi sigurinë rrugore, kujdesin ndaj fëmijëve e […]

3 nëntori, dita kur Skënderbeu la betejën e Nishit dhe u nis për Krujë

Data 3 nëntor 1443 është një datë historike, pasi që Gjergj Kastrioti-Skënderbeu do ta linte betejën e Nishit dhe do të nisej për në Krujë, ku më pas edhe do të luftonte kundër osmanëve për 25 vite me radhë.   Epoka e Skënderbeut e shekullit XV dhe vetë figura e tij ndikoi fuqishëm në […]

1 nëntor 1901, në Sofje të Bullgarisë, doli botimi i parë i gazetës “Drita“, nën drejtimin e atdhetarit Shahin Kolonja

Si sot, më 1 nëntor të vitit 1901, në Sofje të Bullgarisë, doli botimi i parë i gazetës “Drita“, nën drejtimin e atdhetarit Shahin Kolonja.   Gazeta e përdyjavshme “Drita” (1901-1908) ishte një gazetë politike, shoqërore, kulturore e letrare në gjuhën shqipe, e cila si moto të sajën kishte “Mbron të drejtat e kombit […]

​Dita kur Britania dhe Shqipëria u pajtuan për incidentin e Korfuzit

Britania dhe Shqipëria më 29 tetor të vitit 1996, bien dakord që Tirana t’i paguajë Londrës 2 milionë dollarë dëmshpërblim për incidentin në Kanalin e Korfuzi, dhe Britania t’i japë Shqipërisë 18 milionë dollarë nga vlera e arit të bllokuar.   Incidenti i kanalit të Korfuzit i referohet tri ngjarjeve të ndryshme që kanë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara