e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

 

Festivali i Filmit në Sarajevë do ta shfaqë programin e tij “Ballafaqim me të kaluarën”, i cili përfshin dramën e nominuar për çmim Oskar “Quo Vadis, Aida?”, në një format falas online nga data 24 deri më 30 prill.

 

Nëntë filma artistikë dhe një film me metrazh të shkurtër që trajtojnë temat e konfliktit dhe pajtimit do të shfaqen online dhe në kinemanë Meeting Point në kryeqytetin e Bosnjës nga 24-30 prilli si pjesë e programit “Ballafaqim me të kaluarën” i Festivalit të Filmit në Sarajevë.

 

Programi u prezantua në vitin 2016 me qëllimin për të nisur një dialog të sinqertë në lidhje me të kaluarën e afërt në Ballkan.

 

“Ky është një parakusht për të kapërcyer problemet që vijnë nga luftërat e fundit në ish-Jugosllavi, të cilat në mënyrë të pariparueshme shënjuan shoqëritë tona. Në pesë vitet e fundit, ne kemi ndarë shumë histori jashtëzakonisht të dhimbshme, por frymëzuese nga e gjithë bota në këtë program”, tha festivali në një deklaratë.

 

Programi i këtij viti përfshin filmin shumë të vlerësuar nga Jasmila Zbaniç, “Quo Vadis, Aida?”, që flet për përvojën e një gruaje që i ka mbijetuar gjenocidit të Srebrenicës në 1995, i cili është kandidat për çmimin si filmi më i mirë ndërkombëtar me metrazh të gjatë në Çmimet Oskar 2021

 

Ai përfshin gjithashtu filmin “Ditari i Diana B.” i regjisores kroate Dana Budisavljeviç, një film dokumentar që tregon për një grua që shpëtoi jetën e më shumë se 10,000 fëmijëve të burgosur në kampe përqendrimi gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe “Srbenka” nga Nebojsa Slijepceviç, që flet për një vajzë serbe të quajtur Aleksandra Zec e cila u vra në Zagreb në 1991.

 

Filmi “Ngarkesa” nga Ognjen Glavoniç flet për një serb që merr para për të lëvizur një kamion me një ngarkesë misterioze nga Kosova në Beograd gjatë bombardimeve të Jugosllavisë në 1999, ndërsa “Zogu i pikturuar” nga regjisori çek Vaclav Marhoul është bazuar në romanin nga Jerzy Kosinski që përshkruan Luftën e Dytë Botërore nga perspektiva e një djali.

 

Filmat do të jenë në dispozicion për t’u parë falas në internet dhe njerëzit në Sarajevë do të munden gjithashtu të shkojnë t’i shohin filmat falas në kinemanë Meeting Point.

 

Programi do të përfshijë gjithashtu panele me gazetarë, artistë dhe akademikë që do të transmetohen drejtpërdrejt në faqen e Festivalit të Filmit në Sarajevë në Facebook. BIRN

 

 

Më shumë

Poezitë e shkruara me dorë në burg, Visar Zhiti prezanton librin e fundit

Shkrimtari Visar Zhiti paraqiti, pasditen e të premtes, në biblioteken publike të qytetit të Shkodrës librin e tij të fundit “Dorëshkrimet e fshehta të burgut”. Libri përmban poezitë e tij, të shkruara me dorë gjatë kohës kur ai vuante dënimin në burgun e Spaçit dhe atë të Qafë-Barit.  Poeti vuajti 10 vite heqje të […]

Shtatori, muaji i Trashëgimisë Kulturore – Dea e Butrintit

Koka e Apollonit ose e njohur si Dea, një nga kryeveprat e artik antik në Shqipëri gjendet e ekspozuar që nga viti 1981 në Muzeun Historik Kombëtar.   Mermer. Lartësia 50 cm, Butrint, gjysma e parë e shek. IV p.e.s.       Dea e Butrintit, është koka e një skulpture gjetur në sitin […]

Nis festivali ndërkombëtar i filmit në Kosovë

Të ftuar të shumtë kryesisht të botës së artit morën pjesë në hapjen zyrtare të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Prifest.   Festivali është hapur me filmin “Zgjoi”, të regjisores Blerta Basholli, film ky që deri më tani ka fituar shumë çmime ndërkombëtare.   Por për Bashollin është ndjenjë e vecantë që filmi të shfaqet […]

Bregoviçi i kontestuar

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara