e enjte 28 janar 2021
e enjte 28 janar 2021

 

Fermerët e kultivimit të domateve në sera në Petove në Fier po hedhin në kanal prodhimet e tyre. Fermerët e kësaj zone shprehen se nuk ka treg për shitje dhe çmimet janë tepër të ulåta.

 

Petova, fshat i njesisë administrative Mbrostar në Fier, është e njohur për kutivimin e domates në sera. Edhe këtë vit fermerët kanë kultivuar domaten, ndërsa tregojnë se mes vështirësive arrijnë të sigurojnë prodhimin e tyre në treg, shpesh me cmim tepër të ulet e që nuk përballon as kostot e prodhimit.

 

Të tjera shqetesime janë mungesa e subvencioneve dhe kontrolli i paktë për cilesine e farës. Fermerët tregojnë se nuk mungojnë rastet kur prodhimin e hedhin poshtë.

 

Më shumë

Gjykata Kushtetuese rinis punën pas bllokimit disa vjeçar

Gjykata Kushtetuese del sot në seancën e parë publike pas bllokimit disa vjeçar.   Shtatë gjyqtarët e Kushtetueses do të shqyrtojnë një padi të lidhur me Procedurën e Kodit Penal dhe rishikimet e vendimeve për gjykimet në mungesë.   Kushtetuesja është vënë në lëvizje për këtë çështje nga disa gjyqtarë të gjykatës së […]

Vdekja e ushtarakut në Afganistan, MM: Hetim të plotë për ngjarjen

Ministria e Mbrotjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura njoftojnë se dje, në orën 22:40 ora lokale në Afganistan, ka humbur jetën ushtaraku me inicialet XH. J.   Autoritetet e Ministrisë së Mbrotjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FA po bashkëpunojnë me komandën e operacionit për të bërë hetimin e plotë të […]

Shpërthimet alarmojnë Lezhën, banorët rrëfejnë tmerrin: Erdhën nga ajri, kemi frikë për cunam

Lezha u trondit mbrëmjen e sotme nga dy shpërthime të fuqishme që alarmuan banorët, por ende nuk është zbuluar vendi se ku ndodhën. Në panik, banorët rrëfejnë për ABC ankthin dhe frikën e përjetuar.   “Ama ça goditje ishte. Ne po hanim bukë, ishte një goditje e jashtëzakonshme, shtëpia u drodh, dolëm në sekond […]

Me shkarpa në krah për të ngrohur nxënësit, mësuesi nga Pogradeci prek rrjetin

Një foto sa një mijë fjalë! Ky është imazhi i shpërndarë nëpër rrjet i një mësuesi nga Mokra, i cili së bashku me çantën e punës ka marrë edhe një krah shkarpa për të ndezur zjarrin në shkollë dhe për ngrohur nxënësit e shkollës në këto temperatura acari. Fotoja ëshë shpërndarë në Facebook nga […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara