e mërkurë 24 shkurt 2021
e mërkurë 24 shkurt 2021

 

Fluturimi i parë i drejtpërdrejtë i EL-AL drejt Emirateve të Bashkuara Arabe nisi sot në aeroportin Ben Gurion.

 

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA, Robert O’Brien, Këshilltari i Lartë Jared Kushner dhe një delegacion i zyrtarëve izraelitë të kryesuar nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Izraelit, Meir Ben-Shabbat udhëtojnë për në Abu-Dhabi për të përparuar marrëveshjen e paqes.

 

Marrëveshja konsiderohet si një nga “diamantet” e politikës së jashtme të administratës Trump dhe nuk habit fakti që sot ishte i pranishëm në Tel Aviv si pasagjer i mjetit të kompanisë izraelite El Al edhe Jared Kushner, këshilltar, por edhe dhëndër i presidentit Trump.

 

“Vendet arabe dhe myslimane duhet të shohin këtë aeroplan si një sinjal të asaj që mund të bëhet për të siguruar paqen” deklaroi Kushner para fluturimit.

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Kuba hap ekonominë për bizneset private

Kuba ka njoftuar për reformë në ekonominë e saj që kontrollohet nga shteti. Vendi komunist ka vendosur që të lejojë bizneset private të veprojnë në shumicën e sektorëve të ekonomisë.   Ministrja e Punës, Marta Elena Feito, tha se vetëm një numër i vogël i sektorëve do të kontrollohen nga shteti.   Ekonomia […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

Kthesë në politikën e jashtme të Turqisë

Turqia është e izoluar në masë të madhe në Lindjen e Afërt. Partneri më i ngushtë i saj, Katari, sapo vendosi për paqen me fqinjin e tij. Ky hap dhe ndërrimi i pushtetit në SHBA do të detyrojë Turqinë të ndërrojë rrugë.     “Një sinjal i mirë për stabilitetin në të gjithë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara