e diel 24 janar 2021
e diel 24 janar 2021

 

 

Delegacioni i përbashkët SHBA-Izraelit niset për të nënshkruar marrëveshje dy dhe trepalëshe, përfshirë aviacionin, turizmin, shëndetësinë, ujin, bujqësinë

 

Fluturimi i parë nga Izraeli në Marok u nis të martën në mëngjes për një udhëtim të erës nga një delegacion i përbashkët izraelito-amerikan që do të përfshijë nënshkrimin e disa marrëveshjeve dypalëshe dhe trepalëshe.

 

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Meir Ben-Shabbat, i cili po udhëheq udhëtimin në anën Izraelite, tha se këto do të përfshinin marrëveshje mbi aviacionin, turizmin, shëndetësinë, ujin, bujqësinë dhe çështje të tjera.

 

Ben-Shabbat, djali i prindërve të lindur në Marok, tha se paqja “po shpërthen para syve tanë”. Ai i mbajtim fjalimin e tij në pistë, përpara avionit, i cili ishte pikturuar me një simbol hamsa, një imazh dore i njohur si një simbol i fatit të mirë në të dy vendet.

 

Fluturimi nga Tel Aviv për në Rabat shihet si shumë simbolik pasi Maroku njoftoi më 10 dhjetor një “rifillim të marrëdhënieve” me Izraelin.

 

Udhëtimi synon gjithashtu të tregojë arritjet e administratës Trump në diplomacinë e Lindjes së Mesme, javë para se Presidenti i SHBA Donald Trump të zëvendësohet në Shtëpinë e Bardhë nga Presidenti i zgjedhur Joe Biden.

 

Jared Kushner, këshilltar i lartë i Trump, tha se ai shpresonte që lidhjet e rinovuara midis Izraelit dhe Marokut do të krijonin një marrëdhënie po aq të ngrohtë sa ajo që po zhvillohej midis Jeruzalemit dhe Abu Dhabi, pas një marrëveshje normalizimi të nënshkruar në fillim të këtij viti.

 

Që nga ajo kohë, dhjetëra mijëra izraelitë kanë vizituar Emiratet e Bashkuara Arabe dhe marrëveshje të shumta bashkëpunimi janë nënshkruar nga të dy kombet.

 

“Shpresa ime është që ky fluturim sot për në Marok do të prodhojë të njëjtin moment”, tha Kushner.

 

Ambasadori amerikan në Izrael David Friedman tha se ndërsa çdo marrëveshje normalizimi midis Izraelit dhe një vendi arab – tre prej të cilave janë nënshkruar në katër muajt e fundit, me një vend të katërt, Sudanin, që kishte treguar plane për të bërë së shpejti të njëjtën gjë – ishte domethënëse për e veta, së bashku ata përfaqësuan një ndryshim të madh në rajon.

 

“Çdo marrëveshje paqeje qëndron më vete. Secila do të festohet. Së bashku ata përfaqësojnë një ndryshim deti në Lindjen e Mesme, ”tha ai.

 

Delegacioni është planifikuar të kalojë më pak se një ditë në Marok, duke zhvilluar takime të nivelit të lartë me zyrtarë marokenë, përfshirë mbretin Muhamed VI, përpara se të kthehej në Izrael.

 

Maroku u bë shteti i tretë arab këtë vit për të normalizuar lidhjet me Izraelin nën marrëveshjet e ndërmjetësuara nga SH.B.A., dhe në këmbim, presidenti amerikan përmbushi një qëllim dekada të vjetër të Marokut duke mbështetur sovranitetin e tij të kontestuar në Saharanë Perëndimore.

 

Ky veprim tërboi Frontin pro-pavarësisë të mbështetur nga Algjeria Polisario, i cili kontrollon rreth një të pestën e territorit të shkretëtirës që dikur ishte një koloni spanjolle.

 

Maroku është shtëpia e komunitetit më të madh hebre të Afrikës Veriore, i cili ka qenë atje që nga kohërat antike dhe u rrit me ardhjen e hebrenjve të dëbuar nga Spanja nga mbretërit katolikë nga 1492.

 

Ajo arriti rreth 250,000 në fund të viteve 1940, 10 përqind e popullsisë kombëtare, por shumë hebrenj u larguan pas krijimit të Izraelit në 1948, shumë prej tyre u larguan nga armiqësitë lokale të drejtuara ndaj tyre për krijimin e shtetit hebre.

 

Rreth 3,000 hebrenj mbeten në Marok, dhe komuniteti i Casablanca është një nga më aktivët e vendit.

 

Ndërkohë, Izraeli është shtëpia e 700,000 hebrenjve me origjinë marokene.

 

Megjithëse lidhjet midis dy vendeve u pezulluan në vitin 2000, tregtia midis Izraelit dhe Marokut nuk ishte e ndërprerë. Midis 2014 dhe 2017 vëllimi i shkëmbimeve tregtare ishte në 149 milion dollarë, sipas statistikave të botuara nga gazetat marokene. Izraeli Sot

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara