Tuesday 16 April 2024
Tuesday 16 April 2024

Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se kriza e coronavirus ka shkaktuar një recesion global.

 

Verdikti u dha pas takimit të Komisionit Financiar gjatë së premtes, i cili përfaqëson 189 shtete.

 

Mbledhja e këtij komisioni erdhi një ditë pas samitit të G20.

 

“Parashikojmë rimëkëmbje në 2021,” tha Kristalina Georgieva. “Në fakt, mund të ketë një rimëkëmbje domethënëse, por vetëm nëse ia dalim që të frenojmë virusin në të gjitha shtetet dhe të parandalojmë problemet e likuiditetit.”

 

Megjithëse shërbimet dhe mallrat esenciale vazhdojnë të operojnë, aktiviteti ekonomik është praktikisht në buzë të greminës.

 

FMN ka planifikuar që të dyfishojë kapacitetin financiar për të lehtësuar krizën.

 

FMN i ka bërë thirrje vendeve që po hasin vështirësi që të aplikojnë sa më parë në mënyrë që të shmangin dëmet e mëtejshme.

 

Numri i kërkesave nga shtetet që kanë nevojë për ndihmë nga FMN është në rritje. Deri tani, 50 shtete me të ardhura të ulëta dhe 31 shtete me të ardhura të mesme kanë bërë kërkesë për fondin e emergjencës.

 

Georgieva theksoi se FMN po bën çdo gjë që është e mundur për të ndihmuar në zgjidhjen e kësaj krize të jashtëzakonshme shëndetësore dhe të ndihmojë në zbutjen e rënies ekonomike si pasojë e krizës. euronews

28 mars 2020

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara