e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Organizatorët e Forumit Ekonomik Botëror kanë thënë të hënën se pandemia e koronavirusit, i ka shtyrë që të bartin samitin e vitit të ardhshëm nga Zvicra në Singapor, i cili do të mbahet me prezencë fizike nga 13-16 maj.

 

Organizimi vjetor i elitës politike, ekonomike dhe biznesore në botë, zakonisht zë vend në janar, në fshatin zviceran Davos.

 

Mirëpo ky organizim është shtyrë deri në muajin maj, për shkak të pandemisë së koronavirusit, dhe organizatorët kanë thënë se fokusi do të jetë në rimodelim të ekonomisë botërore pas krizës së shkaktuar nga pandemia, transmeton agjencia e lajmeve, AFP.

 

Fillimisht ishte planifikuar që Forumi të zhvillohej në një tjetër qytet zviceran, mirëpo situata me pandeminë ka shtyrë organizatorët të bartin ngjarjen në një shtet krejt tjetër.

 

“Ndryshimi i lokacionit reflekton prioritetet e Forumit për ruajtje të shëndetit dhe siguri të pjesëmarrësve”, është thënë në një deklaratë.

 

Singapori është shpallur vendi më i përshtatshëm për këtë takim.

 

Forumi Ekonomik Botëror është thënë se do t’i kthehet Davosit më 2022.

 

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara