e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

 

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se pa përfunduar muaji tetor do t’i kthejnë Beninit 26 artefakte historike të rrëmbyera nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Në një fjalim në Samitin Afrikë-Francë të mbajtur në Francë, Macron tha se deri në fund të muajit do të rikthejnë në Benin 26 artefakte historike të grabitura nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të nga rezidenca Abomey.

 

Presidenti i Beninit, Patrice Talon kërkoi në vitin 2016 rikthimin e artefakteve ndërsa edhe Macron premtoi se rikthimi i tyre do të realizohej në vitin 2018.

 

Sipas përfaqësisë së përhershme të Beninit në UNESCO, bëhet e ditur se në Francë ndodhen nga 4.500 deri në 6.000 artefakte që i përkasin Beninit.

 

Vihet në dukje se 26 artefaktet nga thesari i Mbretit Behanzin të rrëmbyera në vitin 1892 nga rezidenca Abomey, ekspozohen që nga viti 2003 në Muzeun Quai Branly-Jacques Chirac në Paris.

 

Në Francë ndodhen rreth 90 mijë artefakte që i përkasin Afrikës

 

Franca posedon rreth 90 artefakte që i përkasin Afrikës Sub-Sahariane, ku 46 mijë prej tyre janë rrëmbyer në periudhën 1885-1960.

 

Pjesa më e madhe e artefakteve ekspozohen në muzetë, kryesisht në Paris dhe në shumë qytete të vendit.

 

Franca me aktivitetet e saj koloniale që filloi në vitin 1524, vendosi dominimin në më shumë se 20 vende në perëndim dhe në veri të Afrikës ndërsa 35 për qind e kontinentit qëndroi nën kontrollin e francezëve përgjatë 300 viteve.

 

 

 

Më shumë

Franca do t’i kthejë Beninit 26 artefakte historike

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se pa përfunduar muaji tetor do t’i kthejnë Beninit 26 artefakte historike të rrëmbyera nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një fjalim në Samitin Afrikë-Francë të mbajtur në Francë, Macron tha se deri në fund të muajit do të rikthejnë […]

NATO përgjysmon misionin e Rusisë në aleancë

NATO konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se madhësia e misionit të Rusisë në aleancë është përgjysmuar, pas zbulimit se tetë anëtarë të ekipit diplomatik rus u përkisnin shërbimeve të inteligjencës në Moskë.   Një zyrtar i NATO-s i tha Radios Evropa e Lirë se aleanca “ka forcuar mbrojtjen, në përgjigje të veprimeve […]

Putin për krizën e çmimeve të energjisë: Fajin e ka Bashkimi Europian

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.   “Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte […]

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut rivendosën kanalin e komunikimit ndërkufitar.   Seuli tha se dy Koretë zhvilluan telefonatën e parë që nga gushti.   “Me rivendosjen e linjës së komunikimit Jug-Veri, Qeveria vlerëson se është siguruar një bazë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve ndër-koreane”, tha përmes një deklarate Ministria e Unifikimit e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara