e mërkurë 20 janar 2021
e mërkurë 20 janar 2021

 

Ministri i brendshëm i Francës njoftoi të shtunën një hetim penal për të identifikuar dhe dënuar organizatorët e një feste të fshehtë të Vitit të Ri me të paktën 2,500 pjesmarrës, pavarësisht orës policore mes masave të rrepta kundër pandemisë.

 

Gerald Darmanin shkroi në Twitter se veprimet e policisë në komunën Lieuron në Brittany, “i dhanë fund pa dhunë një feste të paligjshme” mëngjesin e së shtunës, rreth 36 orë pasi kishte filluar.

 

Ai tha se mbi 1,200 njerëz ishin gjobitur për mosrespektim të orës policore, mosmbajtje maske si dhe pjesëmarrje të paligjshme në tubim. Pajisjet e fonisë dhe gjeneratorët elektrikë u konfiskuan, tha ai.

 

Pjesëmarrësit nga Franca dhe jashtë saj ishin mbledhur në një hangar në komunën Lieuron mbrëmjen e së enjtes për të festuar Vitin e Ri.

 

Zyrtarët thanë se ata sulmuan policinë natën e parë, duke djegur një makinë policie dhe lënduar punonjës të rendit me shishe dhe gurë. Festa u zhvillua pavarësisht orës policore mbarëkombëtare në Francë, që kishte për qëllim dekurajimin e njerëzve që të mblidheshin mes pandemisë.

 

Megjithatë, pjesëmarrësit e festës bënë thirrje për mirëkuptim pas muajsh mbylljeje shkatërruese për jetën e natës dhe orëve policore që synojnë kufizimin e përhapjes së infeksioneve.

 

Një vullnetar me një grup ndihme që shpërndanin maska, dhe dezinfektant kundër virusit si dhe jepnin këshilla shëndetësore brenda festës, tha se pjesmarrësit duhet të liheshin të lirë.

 

Grupi i tyre, Techno+, po i këshilltonte pjesmarrësit në festë që të vetëizoloheshin për një javë dhe pastaj të testoheshin. Franca ka njoftuar më shumë se 64 mijë vdekje të lidhura me virusin. VOA

 

 

Më shumë

Franca heton organizatorët e një feste të fshehtë për Vitin e Ri me mbi 2,500 pjesëmarrës

Ministri i brendshëm i Francës njoftoi të shtunën një hetim penal për të identifikuar dhe dënuar organizatorët e një feste të fshehtë të Vitit të Ri me të paktën 2,500 pjesmarrës, pavarësisht orës policore mes masave të rrepta kundër pandemisë.   Gerald Darmanin shkroi në Twitter se veprimet e policisë në komunën Lieuron në […]

Varianti i ri i koronavirusit që u identifikua në Angli mbërrin në Itali

Ministria italiane e shëndetësisë ka raportuar se kanë gjetur një pacient të infektuar me të njëjtin lloj mutacioni të koronavirusit si në Mbretërinë e Bashkuar.   Sipas The Guardian, pacienti i infektuar u kthye ditët e fundit në Itali nga Mbretëria e Bashkuar me partnerin, kur zbritën në aeroportin Fiumiciano të Romës.   Bazuar […]

Burgim i përjetshëm për sulmuesin e sinagogës në Gjermani

Një gjykatë në Gjermani dënoi me burgim të përjetshëm një person, që sulmoi një sinagogë të qytetit Halle, vitin e kaluar.   Stephan Balliet, 28 vjeç, qëlloi dhe vrau një kalimtare dhe një burrë në një dyqan qebapash, pasi dështoi të hyntë në sinagogë, më 9 tetor të vitit 2019.   Në kohën […]

‘Emigrantët shqiptarë duhet të qëllohen pasi futen në Britani’, pezullohen nga detyra 6 efektivë policie

Shakaja dhe talljet mes kolegësh i kanë kushtuar disa oficerëve policie në Britani. 6 efektivë janë pezulluar nga detyra për shkak të deklaratave të tyre raciste kundrejt emigrantëve shqiptarë, për të cilët u shprehën se “duhet të qëllohen pasi të hyjnë në Britani”. Oficerët e policisë e bënë deklaratën ndërsa krahasuan një koleg me […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara