e hënë 18 janar 2021
e hënë 18 janar 2021

 

Me këngë e valle tradicionale, Gjakova kremtoi ditën e flamurit me festivalin folklorik mbarëkombëtar “N Odën e Malësisë së Gjakovës”.

 

Edicioni i tretë i festivalit bëri bashkë dhjetëra artistë nga mbarë trevat shqiptare. Një moment emocionues ishte parakalimi i artistëve me këngë e valle në rrugët e qytetit të Gjakovës, i zbukuruar me flamujt kuq e zi e ata të Kosovës.

 

Festivalin e çeli kryetari i Unionit Artistik Mbarëkombëtar, Azgan Haklaj, i cili përcolli edhe urimet e tij.

 

Këngët, vallet, instrumentet dhe veshjet e larmishme kombëtare të interpretuara mjeshtërisht nga artistët i dhanë vlera të rralla aktivitetit që nuk e ndali traditën pavarësisht pandemisë. Festivali u mbajt nën masa të forta për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

 

Në fund të aktivitetit juria vlerësoi me çmimin e parë grupin “Ana Morava” nga Vitia Kosovë, me të dytin grupin “Jeta e Re Sullpçan” nga Maqedonia e Veriut, ndërsa çmimin e vendit të tretë e mori grupi “Danks Folk” nga Elbasani.

 

 

Më shumë

15 vjet isopolifonia shqiptare në listën e UNESCO-s/ Meta: Gjuha, kënga polifonike dhe identiteti i shqiptarit do të jenë përherë një e të pandara

Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti veprimtarinë artistiko-kulturore që u mbajt në Muzeun Etnografik të Vlorës, 15-vjetorin e përfshirjes së isopolifonisë shqiptare në listën e “Kryeveprave të trashëgimisë gojore të njerëzimit”, të mbrojtura nga UNESCO-ja.       Presidenti Meta uroi veçanërisht korifejtë shqiptarë të polifonisë, ata që “në rolet e […]

Filmi i parë ruso-shqiptar pas gjysmë shekulli: Gruaja sovjetike në burgun e Enver Hoxhës

Pas më shumë se gjysmë shekulli që nga bashkëpunimi i fundit, filmi i parë i përbashkët nga krijuesit rusë dhe shqiptarë ka përfunduar, megjithëse nuk është e qartë se kur do të paraqitet në publik. Bëhet fjalë për filmin “Gjirokastra”, regjinë e të cilit, si debutor, e ka bërë skenaristi Yuri Arabov. Skenarin e […]

Kongresi i Manastirit – Akademi Shkencore “Ditët e Alfabetit 2020” në Shkup

Botohen kujtimet e Parashqevi Qirjazit nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve me dokumentet që ruhen në Arkivin Qendor Shtetëror.   Nëntori dhe posaçërisht Ditët e Kongresit të Manastirit janë me rëndësi për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet aty padyshim që e shënojnë çdo vit Kongresin.   112 vite prej […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara