e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Një komandant i lartë amerikan thotë se ndërsa Shtetet e Bashkuara zvogëlojnë praninë e tyre ushtarake në të gjithë Lindjen e Mesme për t’u përqëndruar në konkurrencën e madhe me Kinën dhe Rusinë, kjo rrezikon t’u japë atyre dy vendeve një shans për të plotësuar hapësirën e lënë bosh dhe zgjeruar ndikimin e tyre në rajon.

 

Gjenerali Frank McKenzie ka zhvilluar një turne nëpër Lindjen e Mesme gjatë javës së kaluar duke dhënë vlerësime mbi pyetjet e ngritura nga udhëheqësit ushtarakë dhe politikë me të cilët është takuar. Ata duan të dinë nëse Uashingtoni është akoma të përkushtuara ndaj vendeve të tyre dhe rajonit dhe çfarë mbështetjeje tjetër mund të marrin.

 

Zoti McKenzie është komandanti më i lartë ushtarak amerikan për Lindjen e Mesme. Ai foli të dielën për gazetarët që udhëtonin me të. VOA

 

Më shumë

Emigrantët – Maas angazhohet për marrëveshje të re me Turqinë

Si do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.   Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të […]

Ekspertët shohin përparime, pa arritje, në samitet evropiane

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve të tyre të demokracive perëndimore. Një takim produktiv me aleatët, tha zoti Biden pas takimit të NATO-s dhe samitit të vendeve të G-7ës, ndërsa arriti një marrëveshje në një takim […]

Ushtritë e Izraelit dhe SHBA-së do të diskutojnë tensionet në Lindje të Mesme

Shefi i ushtrisë së Izraelit do të shkojë të shtunën (19 qershor) në Shtetet e Bashkuara për të diskutuar me zyrtarët amerikanë për situatën në Gaza dhe armëpushimin e 21 majit që i dha fund luftimeve 11 ditëshe me militantët e Hamasit.   Gjenerali Aviv Kohavi, është zyrtari i parë izraelit që viziton […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani dhe angazhimi i NATO-s në Lindjen e Mesme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani, komandanti i forcave amerikane në rajon thotë se ndihma nga aleatët e NATO-s do të jetë thelbësore në ruajtjen e presionit ndaj grupeve terroriste. Ndihma ka mbërritur me dislokimin e aeroplanmbajtëses më të re të Britanisë në Mesdhe. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara