e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas sapo vizitoi si Greqinë dhe Turqinë. Gjatë takimeve me palët, që së fundi kanë shkallëzuar rivalitetet e tyre në Mesdhe për shkak edhe të zbulimit të burimeve nënujore të naftës dhe të gazit, ministri gjerman u foli qartë atyre mbi rreziqet e këtyre shkallëzimeve dhe i ftoi të zgjidhin me dialog çështjet e diskutueshme.

Shefi i diplomacisë gjermane paralajmëroi se situata e krijuar është si të “luash me zjarrin”. Në këtë moment, në ujrat përreth ishullit të Kretës, po zhvillohen manovra ushtarake si greke, ashtu edhe turke, greke në det të hapur. Ministri gjerman i quajti këto manovra shumë të rrezikshme: “shkëndija më e vogël mund të çojë në katastrofë”, tha ai.
Kjo është java e të gjitha rreziqeve.

Ndërsa Ankaraja po i shton deklaratat armiqësore dhe demonstrimet e forcës, Athina dhe Uashingtoni kanë vendosur të bëjnë manovra ushtarake të përbashkëta në një zonë detare që gjendet në rrugën e planifikuar të anijes eksploruese turke Oruç-Reis. Ankaraja bëhet e ditur se kohëqëndrimi i kësaj anijeje do të zgjatet edhe për disa ditë të tjera. Këtyre manovrave u janë bashkuar edhe avionët luftarakë F-16 të bazave amerikane në Emiratet e Bashkuar. Po ashtu, manovra të tjera ushtarake do të zhvillohen javën e ardhshme midis Greqisë Qipros dhe Francës. Kjo e fundit, ndryshe nga Gjermania, mori anën e Greqisë dhe kundër Turqisë menjëherë pas incidenteve të parë.

Parlamenti grek do të ratifikojë marrëveshjen detare greko-egjiptiane, e cila ka zemëruar shumë Ankaranë, ngaqë anullon marrëveshjen që kjo e fundit ka bërë me Libinë vitin e shkuar, nëpërmjet së cilës, Turqia bëri të vetën sipërfaqe të tëra detare të zonave ekonomike ekskluzive të Greqisë e të Qipros.

Zbulimi i pasurive të shfrytëzueshme nënujore nga njëra anë ka rindezur rivalitetet e vjetër në Mesdhe dhe, nga ana tjetër, po bëhet shkas për lidhje dhe aleanca të reja mdis shtetesh.

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara