e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Gjatë vitit 2020, BE ka prodhuar mbi 2.9 milionë litra akullore, rreth 9% më pak se sa një vit më parë sipas Eurostat.

 

Vendet anëtare të BE kanë eksportuar 232 milionë kilogramë akullore jashtë unionit, me vlerë totale 752 milionë euro.

 

Nga ana tjetër, kanë importuar 79 milionë kilogramë akullore nga vendet jashtë BE-së me vlerë 182 milionë euro.

 

Gjermania është vendi kryesor për prodhimin e akullores mes vendeve të BE për vitin 2020 me 642 milionë litra akullore. Pas saj vjen Franca me 516 milionë litra dhe Italia me 509 litra akullore të prodhuara në një vit.

 

Përveç se është prodhuesja më e madhe në BE, Gjermania gjithashtu ka edhe çmimin më të lirë për litër, 1.3 Euro.

 

Kurse, Franca ka raportuar çmimin më të lartë, 2.2 Euro për një litër akullore e ndjekur nga Italia me 2 Euro.

 

Ndonëse Gjermania është prodhuesja më e madhe, Franca qëndron në krye sa i takon eksportit me 59 milionë kg. Në vend të dytë është Holanda me 38 milionë kg akullore dhe e treta Gjermania me 29 milionë.

 

Akullorja a origjinë të largët pasi ka ekzistuar që prej shekullit të dytë para Erës së Re edhe pse nuk ka një datë specifike për origjinën apo shpikësin.

 

Historia na tregon se Aleksandri i Madh ishte një prej shijuesve të akullores. Ai pëlqente akullin me mjaltë dhe nektar. Referenca e Biblës tregojnë se mbreti Solomon ishte i dashuruar pas pijeve me akull gjatë thatësirave. euronewsalbania

 

Më shumë

Merkeli flet në Kiev në favor të një samiti të ri

Gjatë vizitës në Kiev, kancelarja Merkel foli në favor të një samiti të ri për Ukrainën, për të qetësuar konfliktin në lindje të vendit.   Takimi duhet të zhvillohet me pjesëmarrjen e krerëve të shteteve të Rusisë, Francës dhe Ukrainës, tha kancelarja në një takim me Presidentin e Ukrainës Selenskyj. Merkeli tha se deri […]

Gjermania frikësohet se mijëra persona kanë marrë ujë të kripur në vend të vaksinës

Autoritetet në veri të Gjermanisë u kanë kërkuar më shumë se 8,000 personave që të vaksinohen sërish kundër koronavirusit, pasi një infermiere dyshohet se u ka dhënë atyre ujë me kripë, në vend të dozës së vaksinës.   Policia është duke hetuar veprimet e infermieres në një qendër vaksinimi në Friesland, transmeton BBC.   […]

Përmbytje në mes të verës, plazh në sheshin “San Marco” të Venecias

Sheshi “San Marco” në Venecia u përmbyt në mes të verës për shkak të shirave të rrëmbyeshëm, që janë të rrallë në këtë periudhë të vitit në këtë qytet.   Ndryshe nga përmbytjet që ndodhin gjatë vjeshtës dhe dimrit, të dielën në mbrëmje, turistët e shijuan mbushjen e sheshit me ujë, me të rriturit […]

Berlin: “Muret bien, kur njerëzit nuk mund t’ i durojnë ato“

Muri vazhdoi të zgjatet duke u ndërtuar edhe në segmente të tjera. Në fotografi punimet nga ndërtimi i zgjatjes së murit në rrugën Zimmerstrasse në vitin 1964     Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që do ta mbante për gati 30 vjet Gjermaninë të ndarë dhe që u kthye […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara