e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

Zbardhet krimi i ndodhur pasditen e djeshme, në aksin rrugor Poliçan-Suhë, Gjirokastër ku u gjet i pajetë 57-vjeçari Gëzim Saraçi.

 

Pas 6 orë kërkimesh dhe kontrollesh në të gjithë zonën u bë i mundur lokalizimi dhe prangosja e autorit të dyshuar të vrasjes. Nga hetimet intensive, u bë e mundur zbardhja e ngjarjes dhe identifikimi i autorit.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore të kryera, u bë arrestimi në flagrancë i Mihal Thimjo, 33 vjeç, banues në Dervician, për veprën penale “Vrasja me dashje”, pasi gjatë një konflikti për motive të dobëta, ka goditur me sende të forta Gëzim Saraçin, 57 vjeç, banues në Humelicë, Gjirokastër, duke i shkaktuar vdekjen.

 

Gjatë marrjes në pyetje pas arrestimit, Thimjo ka pranuar krimin, duke treguar se situata doli nga kontrolli pasi viktima e fyeu.

 

“Më quajti grek! Më tha që ju kaurët keni më shumë lekë se ne. Ja, ti ke vilë tre katëshe”, ka thënë i riu në dëshminë e tij, i cili njëlloj si viktima ishin në gjendje të dehur kur ndodhi gjithçka.

 

Po ashtu Thimjo pretendon se i ka kërkuar Gëzimit që të mos e shajë, por ai e ka qëlluar, duke sjellë edhe reagimin fatal të të ndaluarit.

 

“I thashë që jemi të zotët dhe lekët i kemi me djersë. Ndaloi makinën dhe nisi të më godiste. Aty për tu mbrojtur përballë tij, kapa një shufër hekuri dhe e qëllova. Nuk kisha rrugë tjetër, Gëzimi ishte bërë si bishë”, është shprehur i riu.

 

Viktima dhe i dyshuari kishin njohje familjare me njeri tjetrin dhe drekën para krimit kishin qenë bashkë në një lokal në Zagori, në fshatin Poliçan.

 

Pas 6 orë kërkimesh dhe kontrollesh në të gjithë zonën nga ana e policisë, u bë i mundur lokalizimi dhe prangosja e autorit të dyshuar të vrasjes.

 

Policia gjeti dhe sekuestroi në një banesë tjetër edhe rrobat që autori kishte veshur gjatë kryerjes së krimit, të cilat i kishte ndërruar.

Më shumë

Vazhdon kaosi në aeroport, anulohen të gjitha fluturimet

TIA ka njoftuar në faqen zyrtare anulimin e fluturimeve të paradites së sotme, ndërkohë që ende nuk ka asnjë vendim për fluturimet e orëve të pasdites.   Situata vijon të mbetet shqetësuese në aeroportin e Rinasit, teksa deri më tani 26 kontrollorë janë shoqëruar në ambientet e Policisë së Shtetit.   Shoqërimet e tyre […]

Një muaj nga zgjedhjet, Rama dhe Basha çelin fushatën nga qendra e Tiranës

Dy partitë e mëdha politike hapën të enjten në mbrëmje fushatat e tyre për zgjedhjet e 25 prillit.   Në sheshin “Nënë Tereza” të tejngjeshur me përkrahës opozitarë dhe automjetet e tyre, Partia Demokratike zhvilloi tubimin e vet, duke shkelur rregullat e pandemisë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, ku mijëra pjesëmarrës nuk ruanin distancën […]

Studimi mbi ekstremizmin e dhunshëm: “Qytetarët më shumë të shqetësuar për ekstremizmin politik”

Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim publikoi sondazhin kombëtar “Statusi i Ekstremizmit të Dhunshëm në Shqipëri 2021”.   Studimi zbuloi se shqiptarët janë gati të presin për riintegrim të kthyerit nga zonat siriane të konfliktit, por ata janë më shumë të shqetësuar për ekstremizmin politik sesa për ekstremizmin fetar apo nacionalist.   Të anketuarit pohuan […]

Shqipëri-Andorrë, Kuqezinjtë nisin rrugëtimin drejt Katar 2022

Asnjë dëmtim dhe i gjithë grupi në dispozicion të trajnerit Edy Reja. Përfaqësuesja shqiptare e futbollit mbylli përgatitjet e fundit, mbrëmjen e së mërkurës dhe është gati për të zbritur sot në fushë për debutimin në kualifikueset e kampionatit botëror Katar 2022.   Për fat të mirë, edhe tamponët përpara ndeshjes rezultuan të gjithë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara