Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

Qyteti muze i Gjirokastrës është ndërtuar në anën lindore të “Mali i Gjerë”. Që nga viti 2005, ajo ka hyrenë listen e siteve e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Origjina e qytetit fillon me kështjellën e Gjirokastrës, e ndërtuar në shekullin e IV pas Krishtit. Qyteti u quajt Argyrokastro, në 1336. Në 1417, ajo u pushtua nga ushtria osmane. Qyteti arriti kulmin e saj gjatë viteve 1800-1830, kur u ndërtuan shtëpi monumentale . Lagjet e para janë ato të Çarshisë dhe Hazemurate.

Karakteristika kryesore e Gjirokastrës është përdorimi intensiv i gurit në ndërtimin e shtëpive, të cilat duken si fortesa të vogla, rrugët e kalldrëm, të cilat të gjitha çojnë në Pazar. Këtu mund të vizitoni gjithashtu Xhaminë e Çarshisë, e ndërtuar në vitin 1557. Për shkak të të gjitha këtyre karakteristikave, Gjirokastra njihet edhe si “Qyteti i Gurtë”.

Struktura më e rëndësishme e qytetit është kalaja, e cila është kështjella më e madhe në Shqipëri. Brenda kështjellës mund të vizitoni Muzeun e Armëve, të hapur në vitin 1971. Armët nga kohët parahistorike deri në Luftën e Dytë Botërore janë ekspozuar këtu. Festivali Folklorik Kombëtar është ngjarja më e rëndësishme kombëtare që mbahet në këtë kështjellë.

Gjatë qëndrimit tuaj në Gjirokastër, mund të vizitoni Muzeun Etnografik, që ndodhet në shtëpinë ku ka lindur diktatori komunist Enver Hoxha. Kjo shtëpi (sot një muze) është vendosur në lagjen Palorto. Ju gjithashtu mund të vizitoni shtëpinë e familjes Zekati në Palorto, në një pozitë dominuese. Është një nga ndërtesat më madhështore dhe karakteristike të Gjirokastrës. E ndërtuar në vitet 1811-1812, është një ndërtesë madhështore me tre kate dhe ka dy kulla binjake. Një veçori e veçantë e shtëpisë është tavani i gdhendur prej druri dhe dhoma karakteristike e mysafirëve. Nga ballkoni prej druri në katin e tretë, mund të shijoni një pamje mbresëlënëse të Gjirokastrës. Ndërtesa të tjera tradicionale të rëndësishme për t’u vizituar janë Shtëpia Angonati, Shtëpia Babaramo, Shtëpia Skendulaj, Shtëpia Eqrem Cabej në restaurim, Kikino House dhe shumë të tjerë por edhe statuja e sheshit kryesor kushtuar patriotit Cerçiz Topulli dhe monumenteve të tjera fetare të sektit bektashi dhe fesë ortodokse.

Një nga vizitat e famshme në Sokaku i te Marreve është edhe shtëpia e rindërtuar e shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare

Qyteti i Gjirokastrës është i njohur gjithashtu për artin e saj të kuzhinës ; mund të përmendim gatimet speciale si pasha qofte, shapkat, oshaf me fiq të thatë (një ëmbëlsirë me qumësht delesh, sheqer dhe fiq të thatë) etj.

Në Gjirokastër mund të vizitoni vende interesante, pjesë e trashëgimisë kulturore, si dhe mrekulli natyrore.

Antigonea

Parku arkeologjik i Antigones ndodhet pranë fshatit Saraqinishte në rajonin e Lunxhërisë, në lindje të Gjirokastrës. Është 14 km nga Gjirokastra. Parku arkeologjik ka sipërfaqe prej 92 hektarësh.

Antigone u themelua nga Mbreti Pirro i Epirit në 295 p.e.s., i cili e quajti qytetin pas gruas së tij të parë, Antigone. Në fund të shekullit të 3-të dhe fillimit të shekullit të 2 para Krishtit, ajo u rrit në një qendër të rëndësishme ekonomike, kulturore dhe politike dhe mori formën e një shteti (polisi).

Ajo ishte e rrethuar me mure, 4,000 metra të gjata. Ka shumë atraksione për t’u vizituar në parkun arkeologjik Antigone si: mozaiku, kolona, shëtitore, shkallë antike, muret përreth etj. Në fshatin Labovë e Kryqit, që ndodhet pranë qytetit të vogël të Libohovës, ju mund të vizitoni një nga kishat më të vjetra dhe më të bukura bizantine në Shqipëri, kushtuar Shën Marisë.

Është ndërtuar në një stil të ngjashëm me atë të Hagia Sophia në Stamboll. Mendohej se kisha kishte një relike, e cila tani mungon. Ishte pjesë e kryqit ku Krishti u kryqëzua.

Hadrianapolis

Teatri i lashtë i Hadrianit ndodhet pranë fshatit Sofratika, 14 km larg Gjirokastrës, përgjatë autostradës Gjirokastër – Kakavije (Greqi). Amfiteatri Hadrianopolis u zbulua nga arkeologu austriak Prashniker. Ajo daton në shekullin e 2-të p.e.s. dhe ka një kapacitet prej 4.000 vendesh . Fusha e Cajupit shtrihet në zonën Lunxherisë, e cila është 1.310 metra mbi nivelin e detit; është një zonë e sheshtë, e cila përdoret si vendpushim klimatik dhe i rrethuar nga shumë burime të ujit të ftohtë.

Më shumë

Shkodra

Shkodra, është një nga qytetet më të vjetra të vendit, e themeluar në shekullin e 4-të p.e.s. si qendra e fisit Labeat të Ilirëve të njohur me emrin Skodra. Shkodra është pushtuar disa herë gjatë historisë: Së pari nga Romakët (168 BC), pastaj Serbët (1040), Venedikasit (1396) dhe më në fund nga Osmanët (1479). Qyteti […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara