e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

 

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) po i bën thirrje Rusisë që të lirojë kritikun e Kremlinit Alexey Navalny.

 

Përmes një deklarate për shtyp të mërkurën, gjykata shprehej se “jep një masë të përkohshme në favor” të zotit Navalny dhe “i kërkon qeverisë ruse që ta lirojë atë”.

 

Vendimi i gjykatës kërkon që opozitari Navalny të lirohet menjëherë, duke paralajmëruar se dështimi për ta bërë këtë do të shënonte një shkelje të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

 

Gjykata vuri në dukje nenin 39 të rregullores, duke theksuar “natyrën dhe shkallën e rrezikut për jetën e aplikantit”. 44-vjeçari Navalny është burgosur që nga kthimi i tij në Rusi muajin e kaluar. Moska thotë se ai shkeli rregullat e lirimit të tij me kusht ndërsa po kurohej në Gjemani nga një sulm me agjent kimik. Në vitin 2014 ai u dënua për përvetësim, dënim të cilin Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e ka cilësuar të paligjshëm.

 

Zoti Navalny u trajtua në Gjermani pas një sulmi me agjent nervor në Siberi gushtin e shkuar. Ai fajësoi Rusinë për helminin, akuzë e mohuar nga Kremlini.

 

Disa vende perëndimore kanë bërë thirrje për lirimin e opozitarit Navalny, duke kërcënuar vënien e sanksioneve kundër Rusisë mbi këtë çështje.

 

Ministria e Drejtësisë së Rusisë paralajmëroi në një deklaratë se kërkesa nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) do të përfaqësonte një “ndërhyrje të vrazhdë në sistemin juridik të Rusisë, duke kaluar vijën e kuqe”.

 

ECHR është gjykata ndërkombëtare e Këshillit të Evropës, forumi kryesor i Evropës për të drejtat e njeriut. Në të kaluarën, Rusia ka zbatuar vendimet e kësaj gjykate për të dëmshpërblyer qytetarët rusë që kundërshtuan vendimet e gjykatave ruse, por nuk është përballur asnjëherë me një kërkesë nga gjykata për të liruar dikë të ndaluar.

 

Më shumë

Biden mban qëndrim të ashpër ndaj Turqisë

Administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden po mban një qëndrim të ashpër ndaj Turqisë për shkak të blerjes së sistemit raketor rus.   Biden nuk e ka ndryshuar qëndrimin e administratës së paraardhësit të tij, Donald Trump për këtë çështje.   “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne i bëjmë thirrje Turqisë […]

Një bombardues amerikan ka fluturuar mbi Gjirin Persik

Shtetet e Bashkuara njoftuan se një bombardues B-52 ka kryer një fluturim mbi Gjirin Persik si shenjë e demonstrimit të fuqisë dhe “parandalimit të një agresioni të mundshëm”. Njoftimi i ushtrisë amerikane vjen në kohën e tensioneve në rritje me Iranin dhe frikës se shkaku i tyre mund të vie deri te ndonjë sulm […]

G7 kërkon lirimin e menjëhershëm të Navalnyt

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” burgosjen e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny dhe kundërshtuan “shtypjen e dhunshme” të protestuesve pro-Navalny nga ana e Rusisë.   Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm […]

Forumi i Davosit – Presidenti i Kinës Xi Jinping, i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar për bashkim

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.   “Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara