e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Një gjykatë në Rusi e ka cilësuar organizatën politike të kreut të opozitës Alexei Navalny “grup terrorist”.

 

Vendimi i shpallur mbrëmjen e së mërkurës vjen në mes të përpjekjeve të shtuara nga presidenti Vladimir Putin për të gjunjëzuar disidentët politik.

 

Vendimi i Gjykatës së Moskës i ndalon personat që kanë lidhje me Fondacionin për Luftën ndaj Korrupsionit që të aplikojnë për poste publike.

 

Vendimi hyn në fuqi menjëherë duke ndaluar kështu planet e aleatëve të Navalny për të kandiduar në zgjedhjet parlamentare që pritet të mbahen më 19 shtator.

 

Përcaktimi “terrorist” dhe rreziku i ndjekjes penale

 

Me përcaktimin e organizatës së Navalny “terrorist”, vendimi mund të përkthehet edhe në burgim për personat që kanë bashkëpunuar me ta.

 

Personat që mund të kenë bërë donacione, përfshi këtu ata që kanë ndarë materiale me organizatën, mund të jenë gjithashtu në rrezik të ndjekjes penale.

 

Navalny u arrestua në janar pasi po kthehej nga Gjermania, ku qëndroi për disa muaj në rehabilitim pas helmimit me një agjent kimik nervor për të cilën ka fajësuar Kremlinin.

 

Megjithatë, zyrtarët rusë i kanë mohuar të gjitha akuzat.

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara