e martë 17 maj 2022
e martë 17 maj 2022

 

 

Gjykata Themelore në Prishtinë e shpalli të hënën të kundërligjshëm vendimin e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë për të faturuar tek konsumatorët e tjerë shpenzimet e energjisë elektrike për katër komunat e veriut të Kosovës të banuar me shumicë serbe, gjatë periudhës 2012 deri më 2017.

 

Vendimi i Gjykatës pasoi padinë e institucionit të Avokatit të Popullit në Kosovë, që kishte kërkuar anulimin e vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë pasi që sipas padisë “kjo zyrë për të mbuluar humbjet prej rreth 8 milionë euro në vit në veri të vendit kishte faturuar konsumatorët në gjithë Kosovën”.

 

Gjykata Themelore në vendimin e saj ka detyruar Zyrën e Rregullatorit të Energjisë “që të ndërmarr veprime dhe të obligoj Shërbimin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) që të bëjë kompenzimin me 40 milionë euro konsumatorët të cilët janë faturuar për shpenzimin e energjisë elektrike në katër komunat veriore të Kosovës nga viti 2012 deri më vitin 2017”.

 

Që nga përfundimi i luftës së vitit 1999, banorët e katër komunave me shumicë serbe në veriun e Kosovës, Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Zveçanit dhe Leposaviçit nuk i paguajnë faturat e energjisë elektrike.

 

Nga viti 2017, shpenzimet e energjisë elektrike për katër komunat e veriut të Kosovës paguhen përmes buxhetit të Kosovës.

 

Në muajin maj të këtij viti, Parlamenti i Kosovës ka miratuar kërkesën e Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT), për sigurimin e 11 milionë eurove për mbulimin e humbjeve të energjisë elektrike në katër komunat e banuara më shumicë serbe në veri të Kosovës.

 

Zgjidhja e çështjes së pagesës së energjisë elektrike në veriun e Kosovës ishte pjesë e një marrëveshjeje të nënshkruar në vitin 2013 ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve të lehtësuara nga Bashkimi Evropian.

 

Me këtë marrëveshje parashikohej që të krijoheshin dy kompani serbe, të cilat do të furnizojnë dhe mbledhin faturat e energjisë elektrike për katër komunat e veriut të Kosovës. Por kjo marrëveshje nuk ka gjetur zbatim.

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara