e premte 28 janar 2022
e premte 28 janar 2022

 

Greqia ka vendosur një gardh prej rreth 40 kilometrash dhe ka instaluar një sistem të ri vëzhgimi në kufirin e saj me Turqinë, ndërsa shtohet frika e rritjes së numrit të refugjatëve afganë që përpiqen të shkojnë ë në Evropë.

 

Që nga viti 2015 Greqia është përballur me kriza të përsëritura refugjatësh, kur më shumë se një milion refugjatë, kryesisht sirianë, vërshuan nëpër kufijtë e saj tokësorë dhe detarë për t’i shpëtuar konfliktit në vendin e tyre.

 

Duke folur nga posta kryesore kufitare e Greqisë përgjatë kufirit me Turqinë, Ministri i Rendit Publik Michalis Chryssochoidis foli për atë që ai e quajti një paralajmërim të qartë dhe të drejtë.

 

Kufijtë tanë, tha ai, do të mbeten të sigurtë dhe të pacenueshëm. Dhe nuk do të lejojmë asnjë hyrje refugjatës pa dallim, tha ministri. Paralajmërimi i zyrtarit grek më të lartë të rendit erdhi ndërsa ai ai vizitoi pikën e kontrollit dhe një gardh prej çeliku që kap një gjatësi rreth 40 kilometra.

 

Barriera ndarëse përfundoi ditët e fundit mes frikës së një dyndje të refugjatëve afganë që lënë vendin e tyre për të shpëtuar nga talebanët të cilët morën kontrollin e Afganistanit.

 

Më shumë

Greqia nuk heq dorë nga dëmshpërblimi për pasojat e Luftës së Dytë Botërore

Një tjetër konflikt po lind brenda kufijve të Europës dhe është ai mes Greqisë dhe Gjermanisë.   Kjo pasi qeveria helene përsëriti kërkesën për negociata mbi dëmshpërblimin e dëmit të shkaktuar nga Gjermania në Luftën e Dytë Botërore.   “Çështja nuk mbyllet deri kur kërkesat tona të plotësohen”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme […]

Greqia zyrtarizon zgjerimin me 12 milje në Jon

Këshilli i Lartë i Shtetit të Greqisë miratoi Dekretin Presidencial për zgjerimin e ujërave territoriale në detin Jon deri në 12 milje.     Dekreti përfshin hapësirën në zonën veriore të detit Jon, të ishujve të Jonit e deri në Kepin e Tenaro në Peloponez. Lajmin e ka publikuar e para gazeta greke “To […]

SHBA nuk i njeh kufijtë e rinj të Greqisë

Departamenti Amerikan i Shtetit, përmes një raporti për kongresin, që nuk ia njeh Greqisë zgjerimin e ujërave territoriale me 12 milje. Sipas gazetës greke “Ekathimerini” kur e njoftoi për herë të parë synimin për t’u zgjeruar me 12 milje në Detin Jon në Gusht të këtij viti, kryeministri Kiriakos Mitsotakis tha se kjo ishte […]

Hap dyert xhamia e parë në Athinë

Xhamia e parë në Athinë, kryeqytetin e Greqisë, u hap për për komunitetin mysliman pas një procesi 14-vjeçar planifikimi dhe ndërtimi.   Në deklaratën e bërë nga Ministria greke e Arsimit dhe Çështjeve Fetare, përdoret shprehja “Xhamia e Athinës u hap për obligime duke filluar nga data 2 nëntor 2020 dhe do të zbatohen […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara