e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Në Greqi është shfaqur varianti “Mu” i koronavirusit të ri (COVID-19) i cili është shfaqur për herë të parë në Kolumbi.

 

Sipas të dhënave nga Agjencia Kombëtare Greke e Shëndetit Publik (EODY) në Greqi janë regjistruar 6 raste me variantin “Mu” për të cilin Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka informuar se ka pësuar mutacione më rezistente ndaj vaksinave por që ka nevojë për më shumë hulumtime mbi këtë çështje.

 

Dy nga rastet janë konfirmuar në testet e kryera në hyrje të aeroportit “Eleftheros Venizelos” në kryeqytetin grek Athinë ndërsa 4 rastet e tjera në Argolida, Attiki dhe Ahaia.

 

Ndërkohë Delta vazhdon të jetë varianti dominues i COVID-19 në Greqi.

 

Mbi 90 për qind e të pacientëve të intubuar janë të pavaksinuar

 

Në vendin ku vazhdojnë debatet për vaksinat dhe vaksinimin e detyrueshëm, sipas të dhënave të EODY 91.7 për qind e 332 pacientëve të intubuar që vazhdojnë trajtimin nëpër spitale, përbëhet nga persona që nuk janë vaksinuar ose që nuk kanë përfunduar vaksinimin.

 

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani në Greqi për shkak të COVID-19 kanë humbur jetën 13.777 persona ndërsa numri i rasteve ditore vazhdon të jetë rreth 3 mijë.

 

Më shumë

Qendrat shëndetsore në plazhe, në Velipojë e Theth 1 mijë persona kanë kërkuar ndihmë në një muaj

Prej 1 jave në spitalin e Shkodrës nuk është paraqitur asnjë qytetar me simptoma të dyshuara për covid! Për bluzat e bardha ky është një lajm i mirë. Por nuk po ndodh e njejta gjë me virozat e stinës! Kryesisht me simptoma gastro-intensinale apo edhe probleme kardiake, rastet që kanë nevojë për ndihmë mjekësore […]

Laboratorë modernë në QSUT

Investimi në laboratorët publik ka nisur një kapitull të ri të modernizimit të shërbimit shëndetësor.   Laboratori i ri në QSUT ka rritur gamën e analizave falas në këtë spital dhe ka siguruar kushte pune bashkëkohore për mjekët dhe infermierët. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, publikoi sot një video nga Spitali […]

Konfirmohen rastet e para të gripit të shpendëve në Shqipëri

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka njoftuar se në Shqipëri janë konfirmuar rastet e para të gripit të shpendëve.   Deri më tani janë konfirmuar tre raste me gripin e shpëndëve në vendin tonë.   Njoftimi i plotë   Ministria e Bujqësisë dhe e Zhvillimit Rural deklaron se po ndjek me vëmendje monitorimin […]

Shfaqet sëmundja misterioze dhe vdekjeprurëse që i bën pacientët të shohin veten të vdekur

Një sëmundje e rrallë misterioze e trurit që po përhapet me shpejtësi i ka lënë shkencëtarët në mëdyshje pasi gjashtë njerëz vdiqën nga ndërlikimet. Sipas raporteve, shpërthimi i sëmundjes u raportua nga provincat e Kanadasë. Pacientët që vuajnë nga sëmundje të rralla të trurit kryesisht përjetojnë dy simptoma të zakonshme – gjendja po […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara