e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

Greqia donte ta festonte me bujë 200-vjetorin e pavarësisë prej Perandorisë Osmane. Por për shkak të pandemisë grekët do ta ndjekin paradën vetëm në televizor.

 

Në Greqi këtë përvjetor e kishin imagjinuar ndryshe. Me festivale fshatrash dhe parada shkollash, festime me shumë të ftuar të shquar, veçanërisht nga Anglia, Franca, Gjermania dhe Rusia – vende në shekullin e 19-të ishin filohelene dhe i mbështetën grekët për të fituar pavarësinë. Njerëzit dëshironin të festonin me gëzim, krenari dhe një vështrim të sigurt drejt së ardhmes, sidomos dhjetë vjet pas fillimit të krizës prej borxheve të shtetit.

 

2021 – viti i përkujtimit të 200 vjetorit të Revolucionit Grek – me 25 marsin si ditë kryesore të kremtimeve. Por pandemia e koronës i fshiu të gjitha planet.

 

Pa flamuj, pa entuziazëm

 

 

Greqia feston vetëm me një paradë ushtarake në Athinë, pa spektatorë, pa fëmijë, pa flamuj, pa entuziazëm. Automjetet e blinduara po parakalojnë përmes një qyteti të zbrazur.

 

Dhe avionët luftarakë grekë, amerikanë dhe francezë do t’i prezantojnë aftësitë e tyre akrobatike vetëm për teleshikuesit – duke u treguar si rastësisht edhe fqinjëve turq sa të fortë janë bërë të nënshtruarit e dikurshëm pas 200 vjetësh.

 

Ideja fillestare e qeverisë greke nën kryeministrin Kyriakos Mitsotakis që të ftonte krerët e shteteve të Britanisë së Madhe, Francës dhe Rusisë si të ftuar nderi më 25 mars lidhet me faktin se tre ish-fuqitë e mëdha i ndihmuan dikur grekët me fitoren e tyre mbi flotën osmano-egjiptiane në Navarino në tetor 1827 në rrugën drejt lirisë së tyre të dëshiruar. Beteja detare e Navarinos konsiderohet të jetë fillimi i fundit të Perandorisë Osmane – dhe dha një kontribut të madh në krijimin e Greqisë si shteti i parë i pavarur në Ballkan. DW

 

 

Më shumë

Një udhëtim me barinjtë e fundit nomadë të Greqisë: Një trashëgimi e gjelbër, në zhdukje

Praktika e qëndrueshme bujqësore e kullotjes së deleve daton mijëra vite më parë. Ne takojmë njerëz që e mbajnë gjallë traditën, pavarësisht presionit nga bujqësia e turizmi i industrializuar dhe ndryshimet klimatike.   Gjatë 53 viteve, Eleni Tzima dhe bashkëshorti i saj Nasos Tzimas i kanë ndërtuar kullotat e tyre ndërmjet një distance […]

Grekët braktisin Athinën pak orë para mbylljes

Këto pamje vijnë sot nga Athina. Trafiku në rrugët nacionale është rritur ndjeshëm sot pasi shumë athinas po largohen nga kryeqyteti për në fshatrat e tyre, pak para bllokimit për shkak të koronavirusit, që nis nesër në 06.00 të mëngjesit, deri më 30 nëntor.   Mediat greke raportojnë se nga ora 6.00 deri në […]

Greqia në karantinë për herë të dytë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar sot një bllokim tre javor në të gjithë vendin, në përpjekje për të ndaluar një rritje agresive të infeksioneve me Covid-19. Ky bllokim do të jetë i dyti për Greqinë dhe do të hyjë në fuqi nga e shtuna në mëngjes. Gjatë kësaj bllokade kombëtare, të gjitha dyqanet […]

Masat kufizuese, Greqia ndahet më dysh, maska me detyrim në çdo ambient, ora policore shtrihet në gjithë vendin

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.   Bllokimi special, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara