e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar sot një bllokim tre javor në të gjithë vendin, në përpjekje për të ndaluar një rritje agresive të infeksioneve me Covid-19.

Ky bllokim do të jetë i dyti për Greqinë dhe do të hyjë në fuqi nga e shtuna në mëngjes.

Gjatë kësaj bllokade kombëtare, të gjitha dyqanet me pakicë do të mbyllen dhe do të ndalohen udhtëtimet midis rajoneve, ndërsa është prezantuar një sistem nga i cili qytetarët do të dërgojnë mesazhe në një numër qeveritar kur të dalin nga shtëpia për punë, blerje apo për mjek. Shkollat e mesme do të vazhdojnë mësimin online, kurse shkollat fillore dhe kopshtet do të qëndrojnë të hapura.

Mitsotakis tha se një rritje e rasteve të reja gjatë pesë ditëve të fundit e kanë “detyruar” atë të marrë këto masa tani, në vend që të presë për të parë nëse kufizimet e fundit do të ndikojnë.

“Nëse qeveria do të priste dhe masat aktuale nuk do funksiononin, presioni mbi spitalet do të ishte “i padurueshëm” tha ai, në një fjalim televiziv drejtuar kombit, duke shtuar se vendimet e tij po drejtohen nga komiteti i ekspertëve që këshillon qeverinë.

Ai gjithashtu tha se qeveria do të mbështesë financiarisht qytetarët që do të preken nga bllokimi i ri, duke bërë të ditur se detajet e planit do të paraqiten gjatë ditës së sotme nga Ministri i Financave, Christos Staikouras

Më shumë

Masat kufizuese, Greqia ndahet më dysh, maska me detyrim në çdo ambient, ora policore shtrihet në gjithë vendin

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.   Bllokimi special, […]

Zjarri shkatërron kampin më të madh të migrantëve në Greqi

Një zjarr është raportuar të ketë shkatërruar kampin më të madh të migrantëve në Greqi. Kampi i stërngarkuar Moria gjendet në Ishullin Lesbos. Rreth 25 zjarrfikës dhe 10 pajisje tjera kanë luftuar zjarret ndërkohë që migrantët janë evakuuar. Gjendja shëndetësore e disa prej tyre është rënduar për shkak të ekspozimit ndaj tymit. Në disa […]

COVID-19/ Greqia: Pas 16 gushtit, test për udhëtarët, vetëm pika e Kakavijës dhe e Kapshticës janë të hapura

Qeveria greke njoftoi masa të reja kufizuese për të trajtuar shpërthimin e rasteve të koronavirusit në kufijtë e saj me Shqipërinë, të cilat bëhen detyruese pas 16 gushtit.   Sipas deklarimeve të zëdhënësit të qeverisë greke Aristotel Pelonis, të bëra të hënën pas një takimi të komitetit ndërqeveritar për pandeminë, është përcaktuar një regjim […]

Qeveria greke zgjat me 90 ditë lejet e qëndrimit për punëtorët sezonalë

Autoritete greke të Mbrojtjes Civile njoftuan se në këshillim me Ministrinë e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit, zgjatën lejet e qëndrimit për 90 ditë për mijëra punëtorë sezonalë, pjesën më të madhe të të cilëve e përbëjnë shqiptarët. Punëtorët kërkohet të paraqesin një kërkesë tek autoritetet kompetente që shoqërohet me një deklaratë të përgjegjësisë së […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara