Tuesday 28 May 2024
Tuesday 28 May 2024

 

Greqia zgjati shërbimin ushtarak të detyrueshëm për forcat tokësore nga 9 në 12 muaj.

 

Duke folur në parlamentin e vendit, ministri i Mbrojtjes Nikos Panagiotopulos njoftoi rregulloret e reja që do të hyjnë në fuqi në maj, të cilat nuk do të zbatohen për ata që aktualisht janë në shërbim.

 

“Gjatë takimit të sotëm të Këshillit për Punët e Jashtme dhe Mbrojtjen (KYSEA) u diskutua ndër të tjera propozimi i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare lidhur me shërbimin ushtarak”, tha Panagiotopulos.

 

Shërbimi në ushtrinë greke do të rritet nga 9 muaj në 12 muaj. Kjo periudhë 1-vjeçare ekziston për ata që shërbejnë në Marinë dhe Forcën Ajrore.

 

Vendimi do të prekë edhe kategori të tjera të ushtrisë greke. Ata që shërbejnë me kohë të pjesshme do të shërbejnë me 2 muaj më shumë, pra nga 6 deri në 8 muaj. Ushtarët rezervistë do të shërbejnë gjithashtu me 3 muaj shtesë (nga 14 deri në 17 muaj).

 

Gjithashtu ministri grek ka biseduar me homologun e tij francez, Florence Parley, i cili do të vizitojë Athinën të hënën e ardhshme. Mes dy vendeve do të nënshkruhet një kontratë për marrjen e 18 avionëve luftarakë Rafale. Po ashtu, ministri francez ka propozuar që Greqia të blejë 4 frigata dhe një anije.

Më shumë

Greqia nuk heq dorë nga dëmshpërblimi për pasojat e Luftës së Dytë Botërore

Një tjetër konflikt po lind brenda kufijve të Europës dhe është ai mes Greqisë dhe Gjermanisë.   Kjo pasi qeveria helene përsëriti kërkesën për negociata mbi dëmshpërblimin e dëmit të shkaktuar nga Gjermania në Luftën e Dytë Botërore.   “Çështja nuk mbyllet deri kur kërkesat tona të plotësohen”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme […]

Greqia zyrtarizon zgjerimin me 12 milje në Jon

Këshilli i Lartë i Shtetit të Greqisë miratoi Dekretin Presidencial për zgjerimin e ujërave territoriale në detin Jon deri në 12 milje.     Dekreti përfshin hapësirën në zonën veriore të detit Jon, të ishujve të Jonit e deri në Kepin e Tenaro në Peloponez. Lajmin e ka publikuar e para gazeta greke “To […]

SHBA nuk i njeh kufijtë e rinj të Greqisë

Departamenti Amerikan i Shtetit, përmes një raporti për kongresin, që nuk ia njeh Greqisë zgjerimin e ujërave territoriale me 12 milje. Sipas gazetës greke “Ekathimerini” kur e njoftoi për herë të parë synimin për t’u zgjeruar me 12 milje në Detin Jon në Gusht të këtij viti, kryeministri Kiriakos Mitsotakis tha se kjo ishte […]

Hap dyert xhamia e parë në Athinë

Xhamia e parë në Athinë, kryeqytetin e Greqisë, u hap për për komunitetin mysliman pas një procesi 14-vjeçar planifikimi dhe ndërtimi.   Në deklaratën e bërë nga Ministria greke e Arsimit dhe Çështjeve Fetare, përdoret shprehja “Xhamia e Athinës u hap për obligime duke filluar nga data 2 nëntor 2020 dhe do të zbatohen […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara