e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

 

Pasditen e se mërkurës, aleatët e Partisë Demokratike pritet të mblidhen për të diskutuar për mënyrën se si do të strukturohen dhe organizohen në Kuvend.

 

Rregullorja e Kuvendit, sanksionon që një grup parlamentare nuk mund të krijohet pa pasur 7 deputet.

 

Asnjë nga forcat politike me përjashtim të demokratëve dhe socialistëve nuk e ka këtë numër, ndaj për këtë qellim kanë nisur manovrat e para.

 

Partia Republikane e drejtuar nga Fatmir Mediu pritet që të ketë grupin e saj parlamentar,  e për të arritur këtë   i duhen mandate nga Paria Demokratike.

 

Kjo skemë nuk është e pa njohur pasi e njëjta rrugë u ndoq edhe në vitin 2017, ku disa deputet demokratë u regjistruan si pjesë e grupit parlamentarë të Partisë Republikane, raporton Ora News.

 

Mandate të mjaftueshme për të për të krijuar grupin e saj parlamentar nuk ka as Lëvizja Socialiste për Integrim. Ajo aktualisht ka 4 deputet të zgjedhur në 25 prilli, ndërsa për të ekzistuar si grup më vete i duhen edhe 3.

 

Mbetet e pa qartë në qoftë se për këtë qellim do të mbështet nga Partia Demokratike, apo Lëvizja Socialiste për integrim do të ulet në diskutime me Partinë për Drejtësi integrim dhe unitet e cila ka 3 mandate të zgjedhura mes listave  të Partisë Demokratike.

 

Në kampin mazhoritar, Partia Socialiste e ka me të thjesht pasi në listat e saj nuk kishte emra aleatësh, dhe këtë çështje e ka të mbyllur.  Mbetet vetëm  për tu parë nëse ish partia e Tom Doshit,  e cila  ka 3 mandate deputetësh do të tentoje për të krijuar një grup të saj parlamentar.

 

 

 

Më shumë

Grup parlamentar paralel me PD

Pasditen e se mërkurës, aleatët e Partisë Demokratike pritet të mblidhen për të diskutuar për mënyrën se si do të strukturohen dhe organizohen në Kuvend.   Rregullorja e Kuvendit, sanksionon që një grup parlamentare nuk mund të krijohet pa pasur 7 deputet.   Asnjë nga forcat politike me përjashtim të demokratëve dhe socialistëve […]

Kancelarja Merkel viziton Shqipërinë më 14 Shtator

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vijë në Shqipëri më 14 Shtator. Bëhet me dije se vizita e kancelares gjermane vjen në kuadër të procesit të Berlinit.   Kjo do të jetë vizita e fundit e Merkel si kancelare jashtë vendit. Ajo do të takojë liderët e Ballkanit Perëndimor.

Shqipëria dënoi aneksimin e Krimesë, reagon Rusia

Rusia ka reaguar për Samitin “Platforma për Krimenë” të zhvilluar pak ditë më parë ku mori pjesë edhe Shqipëria me përfaqësuese ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me Kuvendin, Elisa Spiropali.   Samiti miratoi një deklaratë të përbashkët për mbështetjen e Ukrainës kundër agresionit rus në rastin e Krimesë.   “Mbështetje e palëkundur për integritetin […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara