e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

Policia shqiptare dhe ajo italiane njoftuan sot se kanë zbuluar dhe shkatërruar gjatë këtij viti në territorin 137 mijë 216 bimë narkotike, nga të cilat 18 mijë e 828 në kubikë.

 

Drejtues të policive të dy vendeve deklaruan në një konferencë të përbashkët shtyp se sivjet janë asgjësuar 32 mijë e 704 bimë narkotike më shumë se vitin e kaluar.

 

Sipas statistikave të policisë italiane, nga Shqipëria drejt Italisë u nisën sivjet 37 për qind më pak lëndë narkotike; nga 1450 kg në 2019 në 911 këtë vit.

 

Policia shqiptare procedoi 17 punonjës të saj dhe i përjashtoi nga radhët e saj, 72 punonjës policie janë ndëshkuar me masa të rënda policore, 71 me masa më të lehta dhe 11 punonjës në nivele drejtuese janë transferuar.

 

206 zyrtarë vendor janë proceduar penalisht për shpërdorim detyre dhe moskallëzim krimi.

 

Policia e Shqipërisë ka kryer 143 mijë e 844 kontrolle në territor, 90 orë fluturimi me helikopterë dhe 38 dronë.

 

Guardia Finanza e Italisë ka zhvilluar 67 fluturime ajrore me 185 orë fluturimi për të zbuluar parcelat me canabis sativa.

 

Shqipëria vlerësohet si vend origjine dhe tranziti të narkotikëve, ku ndër vite mbillen dhe trafikohen tonelata bimë dhe droga drejt Italisë dhe vendeve të ndryshme të Europës.

 

 

Më shumë

Shqiptarët duan të ikin, aplikimet për azil në gusht tejkalojnë nivelet e para pandemisë

Aplikimet për azil nga shtetasit shqiptarë në një nga vendet e Bashkimit Europian shënuan një rritje të shpejtë në muajt e verës, duke tejkaluar dhe nivelet e para pandemisë.   Sipas të dhënave nga EASO, zyra europiane e azilantëve, aplikimet për azil në muajin gusht arritën në mbi 1400, me një rritje prej […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara