Tuesday 28 May 2024
Tuesday 28 May 2024

 

Policia shqiptare dhe ajo italiane njoftuan sot se kanë zbuluar dhe shkatërruar gjatë këtij viti në territorin 137 mijë 216 bimë narkotike, nga të cilat 18 mijë e 828 në kubikë.

 

Drejtues të policive të dy vendeve deklaruan në një konferencë të përbashkët shtyp se sivjet janë asgjësuar 32 mijë e 704 bimë narkotike më shumë se vitin e kaluar.

 

Sipas statistikave të policisë italiane, nga Shqipëria drejt Italisë u nisën sivjet 37 për qind më pak lëndë narkotike; nga 1450 kg në 2019 në 911 këtë vit.

 

Policia shqiptare procedoi 17 punonjës të saj dhe i përjashtoi nga radhët e saj, 72 punonjës policie janë ndëshkuar me masa të rënda policore, 71 me masa më të lehta dhe 11 punonjës në nivele drejtuese janë transferuar.

 

206 zyrtarë vendor janë proceduar penalisht për shpërdorim detyre dhe moskallëzim krimi.

 

Policia e Shqipërisë ka kryer 143 mijë e 844 kontrolle në territor, 90 orë fluturimi me helikopterë dhe 38 dronë.

 

Guardia Finanza e Italisë ka zhvilluar 67 fluturime ajrore me 185 orë fluturimi për të zbuluar parcelat me canabis sativa.

 

Shqipëria vlerësohet si vend origjine dhe tranziti të narkotikëve, ku ndër vite mbillen dhe trafikohen tonelata bimë dhe droga drejt Italisë dhe vendeve të ndryshme të Europës.

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara