e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

U hap sot proçesi i Gjykatës

Ndërkombëtare të Hagës ndaj ish kreut të trupave ushtarake serbo-boshnjake Radko Mlladiç, i dënuar në shkallën e parë me burgim të përjetshëm për rolin e tij, veçanërisht në genocidin e Srebenicës. Seancat kanë qënë shtyrë ngaqë Mlladiç ka pësuar një operacion kirurgjik për shkak të një tumori në zorrën e trashë dhe më pas ka qënë i prekur edhe nga Covid-19.

I quajturi “Kasapi i Ballkanit”, ka apeluar dënimin e parë me burgim të përjetshëm për genocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës së Bosnjës (1992-1995),e cila shkaktoi 100 mijë të vdekur dhe 2,2 milionë të shpërngulur e të pastrehë.

Mlladiç ka të drejtën të flasë 10 minuta në përfundim të seancës gjyqësore, por avokatët e tij kanë paralajmëruar se ai është i sëmurë dhe ka probleme me kujtesën (!!!). Por ai nuk pati asnjë vështirësi të deklarojë se nuk arrin ta ndjekë seancën përmes kufjeve dhe kjo përbëka një rrisk të mohimit të drejtësisë ndaj tij.

Edhe i biri i kriminelit të Ballkanit, Darko Mlladiç, i përmbahet të njejtit version; sipas tij, i ati nuk ka energji për ta ndjekur proçesin.

Nga ana e saj, gjykata nuk mori parasysh kërkesën e të dënuarit dhe të avokatëve të tij.

Krimet e bëra nga Mlladiç dhe seërbët e tij klasifikohen njëzëri si krimet më të shëmtuar të njohur ndonjëherë nga njerëzimi. Masakra e Srebenicës në veçanti, konsiderohet si masakra më çnjerëzore e kryer në truallin europian që pas Luftës së Dytë Botërore. U vranë dhe u masakruan tetë mijë burra dhe djem, me një akt të vetëm dhe u përdhunuan gratë, vajzat dhe motrat e tyre, përveçse u dogjën dhe shkatërruan shtëpitë.

Radko Mlladiç është një ndër liderët kryesorë të proçesuar nga drejtësia ndërkombëtare për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, përveç liderit politik të serboboshnjakëve, Radovan Karaxhiç (i dënuar edhe ai me burgim të përjetshëm) dhe ish presidentit të Jugosllavisë Slobodan Milosheviç, i cili vdiq nga pushimi i zemrës pa mbyllur ende proçesin.

Përfaqësuesët e viktimave nuk janë lejuar të shkojnë në Hagë për shkak të pandemisë, por kanë mbajtur qëndrimet e tyre përmes shtypit boshnjak dhe intervistave të shumta. Ndërsa heshtje nga pala serbe. E kuptueshme, përderisa Serbinë e drejtojnë ende politikanë të tillë si Ivica Daçiç i cili ka deklaruar hapur se këta mostra të dënuar nga Gykata Ndërkombëtare e Hagës janë, as më pak e as më shumë, por “heronj të popullit serb”.

Më shumë

Koalicioni i ri gjerman: Kthesë në politikat ndaj Ballkanit?

Asnjë marrëveshje koaliconi e mëparshme në historinë e Gjermanisë nuk e ka pasur Ballkanin Perëndimor kaq në fokus sa koalicioni që pritet të krijojë socialdemokrati Olaf Scholz, me liberalët dhe të gjelbrit. Kjo shihet nga paragrafi i shkurtër, por konkret që i kushtohet rajonit në dokumentin e prezantuar këtë të mërkurë në Berlin. […]

Rritet shqetësimi për zhvillimet në Ballkan, Perëndimi shqyrton mundësinë e sanksioneve

Kërcënimet e për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit.   Kërcënimet nga udhëheqësi i Republikës Serbe, Milorad Dodik, për shkëputje nga Bosnja dhe Hercegovina, po shtojnë shqetësimin në rritje rajonal dhe ndërkombëtar për zhvillimet në Ballkan.   Kërcënimet e […]

Kur mund të arrihet një marrëveshje Kosovë – Serbi?

I ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Prishtinë, Nicholas Giacobbe, tha të enjten se me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, diskutoi për mundësinë e një marrëveshjeje me Serbinë, përgjatë mandatit të qeverisë aktuale.   “Kisha kënaqësinë të takohesha me kryeministrin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Bislimi për të diskutuar një […]

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Senati amerikan konfirmoi diplomatin Jeffrey Hovenier për të shërbyer në postin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Z. Hovenier, një diplomat karriere, u emërua në për këtë post në muajin korrik nga presidenti Joe Biden.   Ai ka shërbyer së fundmi si zëvendës ambasador i Shteteve të Bashkuara në Ankara të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara