e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Njëra prej dhjetra raketave që Hamas ka lëshuar nga Rripi i Gazës në drejtim të Tel Avivit ka goditur një zonë të banuar pranë selisë së Ambasadës shqiptare.

Selia diplomatike e Shqipërisë ndodhet në zonën Ramat Gan në veri të Tel Avivit. Nga sulmi me raketa në mbrëmjen e së premtes ka gjetur vdekjen një izraelit, ndërkohë që disa persona të tjerë janë plagosur.

“Sulm me raketë në Ramat Gan pranë Ambasadës shqiptare. Shumë të shqetësuar nga sulmet pa dallim të Hamas mbi Izraelin. Civilët e të dyja palëve duhet të mbrohen dhe kjo situatë duhet të marrë fund sa më parë”, thuhet në reagimin e Ambasadës shqiptare në Izrael.

Në të njëjtën zonë ndodhen edhe selitë e disa ambasadave të tjera ndërkombëtare, mes të cilave edhe ajo austriake, që gjithashtu ka reaguar.

“Sapo shpërtheu një raketë në Ramat Gan, pranë Ambasadës austriake. Fatmirësisht jemi mirë të gjithë. Kjo duhet të marrë fund menjëherë”, thuhet në reagimin e Ambasadës austriake.

Ramat Gan ndodhet në veri të Tel Avivit dhe asnjëherë më parë nuk ka qenë objekt sulmesh me raketa nga Rripi i Gazës për shkak të distancës së madhe gjeografike. Por, sulmet e fundit tregojnë se Hamas ka rritur kapacitetin duke zotëruar tashmë edhe raketa me rreze të mesme veprimi deri në 200 kilometra distancë.

Autoritetet izraelite nga ana tjetër kanë marrë disa masa duke ndaluar lëvizjen e qytetarëve nga veriu i vendit në drejtim të qendrës dhe jugut, pranë kufirit me Gazan, ndërkohë që paralajmëron se mund të mbyllë në çdo moment hapësirën ajrore dhe ndalojë fluturimet për të shmangur viktimat mes civilëve.

Më shumë

Elbasani nën sundimin e krimit, kryetarja e Gjykatës sfilon në zyrë nën tingujt e “Mafia Mafia’

Ndërsa Elbasani është nën sundimin e krimit prej shumë kohës tashmë, kryetarja  gjykatës Enkeleda Kapedani gjen kohën të lazdrohet në TikTok.   Qyteti është kthyer në kasaphanë me ekzekutime të njëpasnëshme dhe ku sundimi i ligjit dhe prania e shtetit ka qenë thuajse inekzistente prej shumë vitesh me një situatë që ka ardhur duke […]

BE i mohon hapësirën ajrore, ulet në Rinas avioni me pasagjerë nga Bjellorusia

Ka mundur që të ulet në aeroportin “Nën Tereza” avioni I ardhur nga Bjellorusia edhe pse vendet e Bashkimit Evropian i kanë bërë “bllok” në grup për fluturimet e këtij shteti, në formë sanksionesh kundër regjimit të diktatorit Aleksandër Lukashenko. Mbërritja e avionit nga Bjellorusia ka qenë në orën 15:35 të pasdites së sotme. […]

Hera e parë për këtë vit që nuk raportohet për të infektuar me COVID-19 në kryeqytet

E ndërsa Tirana, qendra më e madhe përhapjes së koronavirusit, sipas të dhënave zyrtare, për herë të parë për këtë vit, nuk shënon asnjë rast të ri të infektuar me COVID-19. Sipas ekspertëve epidemiologë pritej që pas zgjedhjeve të 25 Prillit, të kishte një valë të madhe infektimesh me koronavirus për shkak të grumbullimeve […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara