e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

 

Dhjetëra shoferë të autobuzëve në Korçë protestuan paraditen e sotme pranë terminalit të autobuzëve për çmimet e larta të vendosura.

 

Sipas shoferëve, çmimi i qëndrimit brenda në tërminal është i lartë.

 

Sot ata nuk kanë futur autobuzët në terminal në shenjë proteste.

 

Nga 0-5 minuta është falas, pasi kalon një sekondë nga këto 5 min, tarifa bëhet 300 lekë.

 

Në Bashki nuk kanë marrë asnjë lloj zgjidhje pasi terminali është pronë private ndërkohë që shoferët janë me licencë nga bashkia, njofton oranews.

 

Bashkia është rregullatori por nuk ndërhyn.

 

“Kërkojmë të gjendet zgjidhja nga Bashkia për taksitë në të zezë dhe për tarifat që duhet të vendosen në bazë të të ardhurave tona. Sot është dita e parë ku pezullohet puna nga shoferët. Dhe do të hyjnë në grevë nëse nuk gjendet zgjidhja” thonë ata.

 

Vetëm për autobuzët janë 26 linja rrethqytetëse, me më shumë se 30 autobuzë.

 

 

Më shumë

Bashkimi Europian heq kufizimet e udhëtimeve për Shqipërinë

Qeveritë e Bashkimit Evropian vendosën ditën e sotme të heqin kufizimet e udhëtimeve për Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, megjithatë disa shtete anëtare të unionit mund të kërkojnë një test negativ të COVID-19 ose karantinë disa ditorë për të lejuar hyrjen në vend.   Shqipëria, Libani, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Tajvani […]

Më 5 qershor të vitit 1920 filloi lufta e shqiptarëve për çlirimin e Vlorës

Lufta e Vlorës ishte një luftë e armatosur e popullit shqiptar për çlirimin e krahinës së Vlorës nga pushtuesit italianë dhe për bashkimin e saj administrativ me pjesën tjetër të Shqipërisë. Forcat italiane ishin vendosur në Vlorë gjatë Luftës së I Botërore. Vendimi për fillimin e Luftës së Vlorës u mor nga përfaqësuesit e […]

“Na riktheni abonetë”, Qytetarët në protestë pas pabesisë së Veliajt

Qytetarë dhe aktivistë të ndryshëm kanë protestuar përpara Bashkisë Tiranë në lidhjen me heqjen e abonesë së përgjithshme gjatë muajve të verës.   Personat e pranishëm në protestë, ku shumica ishin të rinj dhe studentë njëkohësisht, janë shprehur se nuk janë në gjendje ta përballojnë me nivelin e pagave në vend, blerjen e disa […]

Të zhdukurit në komunizëm

Në takimin që Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e ish Sigurimit të Shtetit që zhvilloi më 28 maj në mjediset e Muzeut të qytetit të Shkodrës merrnin pjesë përfaqësues të familjeve të të zhdukurve, nga Shkodra dhe Malësia e Madhe, si dhe ambasadori Prezencës së OSBE në Shqipëri, Vincenzo Del Monaco.   Drejtuesja e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara