e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

 

Tërmeti i 26 nëntorit 2019 nxori në pah shumë problematika e njëherazi diktoi disa nevoja. Krijimi i një harte të re sizmike ishte një prej kërkesave emergjente. Dy vite pas lëkundjeve shkaktuan 51 viktima e dëme të konsiderueshme financiare, Instituti i Gjeoshkencave njoftoi hartimin e një të tille.

 

Po cila është rëndësia e hartës së re të rreziqeve sizmike? “Pa këto studime nuk mund të kemi një zhvillim dhe planifikim urban dinjitoz, ndërtimin e objekteve inxhinierike që t’i qëndrojnë kohës, dhe nuk mund të mbrohet jeta e shtetasve nga tërmetet, përmbytjet dhe zjarret, si dhe nuk mund të përmirësohet ekonomia e vendit pa ditur ku janë dhe çfarë perspektive kanë zonat mineralmbajtëse ne vend”, thotë drejtori i IGJEUM, Ylber Muçeku.

 

Për sizmologun Llabro Duni, harta e re rrit nivelin e rrezikut dhe ofron orientime të posaçme për të ndërtuar struktura banimesh, të cilat i rezistojnë edhe tërmeteve me magnitudë të lartë.

 

“Harta e re kontribuon në standarde, por jo në kosto, që është e vogël po të mendosh përfitimet që kemi. Kjo duhet të shndërrohet në praktikë kombëtare”, thotë për A2 CNN, sizmologu Llambro Duni.

 

Sipas hartës së re, rrezikun më të lartë sizmik në Shqipëri e ka rajoni kufitar Shqipëri-Mal i Zi, trekëndëshi Vlorë-Lushnjë dhe Tepelenë, zona kufitare Shqipëri-Greqi si dhe rajoni Korçë-Pogradec.

 

 

Më shumë

Konferenca Botërore për Klimën: “Duhet të veprojmë tani”

Në Konferencën Botërore të Klimës që po zhvillohet në Glasgou të hënën vështrimi drejtohet tek takimi i krerëve të shteteve dhe qeverive nga e gjithë bota. Sinjalet para konsultimeve nuk kanë qenë shumë shpresëdhënëse.     “Ora është një 1 minutë para mesnate dhe ne duhet të veprojmë tani”, kërkon kryeministri i vendit mikpritës, […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

Raporti i BE: 76.5% e ujërave në Shqipëri të shkëlqyera, zonat e plazhit me ndotjen më të madhe

Publikohet raporti i Bashkimit Europian për cilësinë e ujërave detare por edhe në tokë, ku Shqipëria renditet e 20-a nga 30 shtete të monitoruara.   Sipas raportit 76.5 për qind e ujërave në Shqipëri kanë kualitet të shkëlqyer, 95.8% kanë cilësi të pranueshme dhe 4.2% klasifikohen si zona të ndotura.   Renditja sipas […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara