e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

E ndërsa Tirana, qendra më e madhe përhapjes së koronavirusit, sipas të dhënave zyrtare, për herë të parë për këtë vit, nuk shënon asnjë rast të ri të infektuar me COVID-19. Sipas ekspertëve epidemiologë pritej që pas zgjedhjeve të 25 Prillit, të kishte një valë të madhe infektimesh me koronavirus për shkak të grumbullimeve të njerëzve në fushatë elektorale, por ka ndodhur e kundërta, shifrat e raportuara nga autoritet sa vinin dhe uleshin dhe sot thuhet se Tirana me popullsinë më të madhe në vend nuk shënon asnjë rast me COVID-19, kjo ka bërë që populli të nxjerrë si kurdoherë thëniet e tij: “ta dinim që do të ikte kovidi me një palë zgjedhje, t’i kishim bërë që vjet!”

 

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë mbi situatën epidemiologjike në vend:

 

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2020 testime, 94 të shëruar, 6 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2020 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 6 qytetarë.

 

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

2 raste në Shkodër, Mat,

1 rast në Mirditë, Berat.

 

Në 24 orët e fundit janë shëruar 94 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 128,826 që nga fillimi i epidemisë.

 

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 57 pacientë nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar nga Korça, 66 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

 

Statistika (24 Maj 2021)

Raste të reja ditore 6

 

Të shëruar në 24 orë 94

Të shtruar në spitale 57

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2020

 

Testime totale 700,270

Raste pozitive 132,215

Raste të shëruara 128,826

Raste Aktive 944

Humbje jete 2,445

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2020 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 6 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Shkodër, Mat, 1 rast në Mirditë, Berat.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 94 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 128,826 që nga fillimi i epidemisë.

 

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 57 pacientë nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar nga Korça, 66 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

 

Statistika (24 Maj 2021)

Raste të reja ditore 6

Të shëruar në 24 orë 94

Të shtruar në spitale 57

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2020

 

Testime totale 700,270

Raste pozitive 132,215

Raste të shëruara 128,826

Raste Aktive 944

Humbje jete 2,445

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 505

Korçë 108

Shkodër 85

Vlorë 53

Elbasan 42

Berat 39

Lezhë 32

Gjirokastër 34

Fier 20

Kukës 13

Durrës 10

Dibër 3

Tiranë 505

Korçë 108

Shkodër 85

Vlorë 53

Elbasan 42

Berat 39

Lezhë 32

Gjirokastër 34

Fier 20

Kukës 13

Durrës 10

Dibër 3

Më shumë

OBSH: Vdekjet nga orari i gjatë i punës janë në rritje

Puna mbi 55 orë në javë mund të jetë “rrezik serioz për shëndetin”, zbulon një studim i ri. Qindra mijëra njerëz vdesin çdo vit për shkak të orëve të gjata të punës dhe pandemia mund të jetë duke i përkeqësuar gjërat.   Orët e gjata të punës kanë çuar në qindra mijëra vdekje çdo […]

Autonomia spitalore nis nga Fieri

Spitali i Fierit do të ketë 150 shtretër dhe 398 punonjës, 56 prej të cilëve do të vijnë nga sistemi shëndetësor turk, duke përfshirë mjekë dhe staf administartiv” Të dhënat u bënë me dije nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastiliu e cila tha se spitali ka përfunduar dhe do të […]

Shënohen rastet e para të trombozës tek personat e vaksinuar

60% e shqiptarëve pranojnë vaksinimin kundër koronavirusit, ndërkohë që 11 % kanë marrë dozën e parë anti Covid dhe rreth 20 mijë persona mund të quhen të imunizuar me të dyja dozat.   Shefja e Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino gjatë prezantimit të një studimi në Akadaminë e Shkencave […]

Situata e qëndrueshme epidemiologjike dhe muaji i Ramazanit, ekspertët lehtësojnë masat kufizuese

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, kanë bërë të ditur vendimet e fundit, të lehtësimit të disa masave në vend. Nisur nga situata epidemiologjike dhe ecuria e procesit të vaksinimit antiCOVID, Manastirliu deklaroi masat e reja që fillojnë nga dita e hënë, datë 12 Prill. “Në vlerësim […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara