e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka hedhur sot shortin për renditjen e subjekteve politike që do të garojnë në zgjedhjet e 25 prillit.

 

Shorti me gogla përcaktoi se në krye të fletës së votimit do të jetë Partia Social Demokrate e drejtuar nga Tom Doshi.

 

Në vend të dytë do të jetë e renditur Partia Balli Kombëtar, më pas vjen Lëvizja Demokratike Shqiptare, Bindja Demokratike, etj.

 

Shorti ka përcaktuar që Partia Demokratike dhe aleatët e koalicionit të saj do të renditet në vendin e 9 ndërsa Partia Socialiste do të jetë në vendin e 12.

 

Kurse Lëvizja Socialiste për Integrim do të jetë e 6- në renditjen e fletës së votimit.

 

Nisma Thurje, e cila garon për herë të parë në zgjedhje do të jetë e renditur në pozicionin e 7.

 

Ndërkohë që KQZ ka përcaktuar sot se si do të jetë renditja e partive garuese në zgjedhjet e 25 prillit, ende nuk është vendosur se cili do të jetë modeli i fletës së votimit.

 

Në diskutim mbeten dy alternativa, ku nga një anë do të jenë të listuara partitë dhe në krah do të ketë numrat përkatës për secilin kandidat për deputet.

 

Alternative tjetër është që krahas emrave të partive politike, në fletën e votimit të jenë të shënuara edhe emrat e kandidatëve për deputetë për secilin koalicion apo forcë politike.

 

Renditja në fletën e votimit:

 

 1. Partia Socialdemokrate
 2. Partia Balli Kombëtar
 3. Lëvizja Demokratike Shqiptare
 4. Bindja Demokratike
 5. ABEOK (koalicion)
 6. Lëvizja Socialiste për Integrim
 7. Nisma Thurje
 8. Partia Lëvizja e RE
 9. Koalicioni Partia Demokratike + Aleanca për Ndryshim (PD, PR, PDIU, PAA, PBDNJ, PDK, LZHK, PLL, FRD, BLD, PBKD, PBD, PKD)
 10. Aleanca Demokratike e Re
 11. Lëvizja për Ndryshim
 12. Partia Socialiste
 13. Kandidat i pavarur

 

Më shumë

Një muaj nga zgjedhjet, Rama dhe Basha çelin fushatën nga qendra e Tiranës

Dy partitë e mëdha politike hapën të enjten në mbrëmje fushatat e tyre për zgjedhjet e 25 prillit.   Në sheshin “Nënë Tereza” të tejngjeshur me përkrahës opozitarë dhe automjetet e tyre, Partia Demokratike zhvilloi tubimin e vet, duke shkelur rregullat e pandemisë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, ku mijëra pjesëmarrës nuk ruanin distancën […]

Incidente mes militantëve partiakë në Ditën e Verës

Grupe militantësh partiakë të qeverisë dhe të opozitës u përplasën fizikisht mes tyre në qytetin e Elbasanit, qendra tradicionale festive e Ditës së Verës.   Përkrahës të dy partive kryesore pritën me brohoritje fyese kryetarët socialist dhe demokrat, duke u përplasur edhe fizikisht me njëri tjetrin, pa ndonjë dëmtim shëndetësor midis tyre.   Të […]

Presidenti konfrontohet me policët bashkiakë për partinë Fryma e re Demokratike (video)

Presidenti Ilir Meta është përplasur me efektivë të policisë në ambientet e Partisë Fryma e re Demokratike. Kreu i shtetit tha se ishte telefonuar nga drejtuesi i kësaj partie Sali Shehu, ndërkohë që policia kishte shkuar në zyrat e FRD-së me një vendim të Bashkisë së Tiranës.   Në shkresën e dërguar 10 […]

Partitë shpallin listat e kandidatëve për deputetë: Ngelen jashtë figura të njohura të PD dhe PS

Dy partitë më të mëdha dorëzuan pak pas mesnate listat e kandidatëve të tyre për deputetë në zgjedhjet e 25 Prillit. Si socialistët ashtu dhe demokratët kanë bërë ndryshime të forta krahasuar me emrat e 4 viteve më parë, por ato dallojnë nga qasja në rreshtimin e kandidatëve në atë që quhet zona e […]

 • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara