e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Zhvillimi i mjekësisë popullore kineze dhe industria e produkteve të pelinit gjithnjë e më shumë po krijojnë një bazë të rëndësishme për të përballuar sëmundje të ndryshme dhe epidemi si në rastin e Covid 19.

 

Në Tempullin e Shenjtë Mjekësor “Yi Sheng Ci” dhe Kompaninë e Produkteve të Pelinit “Yaoyibao” të Nanyang-ut, Presidenti kinez  Xi Jinping-u tha se, për mijëra vjet në të kaluarën, kombi kinez është mbështetur në mjekësinë kineze për të trajtuar sëmundjet dhe për të shpëtuar njerëzit.

“Sidomos pasi kemi luftuar kundër epidemisë së COVID-19, SARS-it dhe sëmundjeve të tjera të rënda infektive, ne kemi një kuptim më të thellë për rolin e mjekësisë tradicionale kineze. Duhet ta zhvillojmë mjekësinë tradicionale kineze, të përqendrohemi në interpretimin e parimeve të saj me shkencën moderne dhe të ndjekim rrugën e integrimit të mjekësisë kineze dhe asaj perëndimore,” vuri në dukje Xi.

Zhang Zhongjing, një shkencëtar i mjekësisë në dinastinë Han Lindore, krijoi sistemin teorik dhe sistemin klinik të mjekësisë tradicionale kineze .Vepra e tij e famshme “Traktat mbi sëmundjet e etheve dhe sëmundje të tjera” është një nga katër veprat klasike të mjekësisë tradicionale kineze. Valesa “Qingfei Paidu”, që luajti një rol të madh gjatë epidemisë së pneumonisë së koronavirusit të ri, rrjedh nga katër recetat themelore të “Traktatit mbi sëmundjet e etheve dhe sëmundje të tjera”.

Pelini, një bimë mjekësore tradicionale kineze, ka efekte mjekësore të tilla si ngrohja e meridianeve dhe heqja e lagështirës. Ai përdoret shpesh në mjekësinë tradicionale kineze për të trajtuar pacientët.

Kompania e Produkteve të Pelinit “Yaoyibao” që vizitoi Xi Jinping këtë herë, është një ndërmarrje e angazhuar në prodhimin, zhvillimin dhe shitjen e pelinit mjekësor kinez, me më shumë se 100 lloje produktesh dhe një vlerë prodhimi prej më shumë se 80 milionë juanësh vitin e kaluar. Kjo ndërmarrje është gjithashtu një bazë vendore punësimi për zbutjen e varfërisë.

Në vitet e fundit, ajo ka punësuar më shumë se 200 punonjës nga familje me të ardhura të ulëta, persona me aftësi të kufizuar ose punëtorë të larguar nga puna, ndërsa ka ndihmuar edhe më shumë se 3 000 fshatarë të zonave përreth të gjejnë punë pranë shtëpive të tyre.

 

Më shumë

OBSH: Vdekjet nga orari i gjatë i punës janë në rritje

Puna mbi 55 orë në javë mund të jetë “rrezik serioz për shëndetin”, zbulon një studim i ri. Qindra mijëra njerëz vdesin çdo vit për shkak të orëve të gjata të punës dhe pandemia mund të jetë duke i përkeqësuar gjërat.   Orët e gjata të punës kanë çuar në qindra mijëra vdekje çdo […]

Autonomia spitalore nis nga Fieri

Spitali i Fierit do të ketë 150 shtretër dhe 398 punonjës, 56 prej të cilëve do të vijnë nga sistemi shëndetësor turk, duke përfshirë mjekë dhe staf administartiv” Të dhënat u bënë me dije nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastiliu e cila tha se spitali ka përfunduar dhe do të […]

Shënohen rastet e para të trombozës tek personat e vaksinuar

60% e shqiptarëve pranojnë vaksinimin kundër koronavirusit, ndërkohë që 11 % kanë marrë dozën e parë anti Covid dhe rreth 20 mijë persona mund të quhen të imunizuar me të dyja dozat.   Shefja e Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino gjatë prezantimit të një studimi në Akadaminë e Shkencave […]

Situata e qëndrueshme epidemiologjike dhe muaji i Ramazanit, ekspertët lehtësojnë masat kufizuese

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, kanë bërë të ditur vendimet e fundit, të lehtësimit të disa masave në vend. Nisur nga situata epidemiologjike dhe ecuria e procesit të vaksinimit antiCOVID, Manastirliu deklaroi masat e reja që fillojnë nga dita e hënë, datë 12 Prill. “Në vlerësim […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara