Saturday 10 June 2023
Saturday 10 June 2023

 

Disa vite më parë u shpall një ndalim sezonal i peshkimit në lumin Jance, që zgjati disa muaj.

Sidoqoftë, kjo përpjekje ka arritur më pak seç pritej dhe rezerva e peshkut në Jance ka rënë në mënyrë drastike gjatë viteve të kaluara.

Për të mbrojtur më mirë biodiversitetin, autoritetet e Hubeit kanë filluar një ndalim 10-vjeçar të peshkimit në lumenjtë Jance dhe Han.

Qeveria do të ofrojë kompensim, i cili do të mbulojë edhe pajisjet e peshkimit. Deri më tani mbi 260 000 peshkatarë në provincën Hubei kanë ndaluar peshkimin, pasi kanë marrë kompensim.

Jance është lumi më i madh në Azi. Ai ka një gjatësi rreth 6 280 kilometra dhe kalon nëpër 11 provinca të Kinës. CRI

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara