e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar për një herë.

 

Halima Cisse, 25-vjeçare ka lindur fëmijët me prerje cezariane më 4 maj në Marok, pasi ka pasur nevojë për trajtim special, kanë njoftuar autoritetet shëndetësore të Malit.

 

Cisse dhe pesë vajzat e katër djemtë “janë mirë”, ka thënë Ministria e Shëndetësisë së Malit më 5 maj.

 

Fëmijët, që peshojnë në mes të 500 gramëve dhe 1 kilogramë, kanë lindur para kohe, në javën e 30-të dhe janë duke u trajtuar nëpër inkubatorë.

 

Ata pritet të mbesin në spital për të paktën dy muaj.

 

Dhjetë mjekë dhe 25 pjesëtarë të stafit shëndetësor kanë ndihmuar në procesin e lindjes.

 

Cisse është në gjendje stabile pas gjakderdhjeve të mëdha, për çka i është dhënë gjak, ka thënë profesori Youssef Alaoui, drejtori i klinikës Ain Borja në qytetin Kasablanka.

 

Lindje të tilla “janë jashtëzakonisht të rralla”, ka thënë Alaoui.

 

Rekordin për më së shumti foshnja të lindur për një herë e ka mbajtur gruaja amerikane Nadyja Suleman, e cila më 2009 ka lindur tetë foshnja.

 

Cisses i është thënë se është duke mbajtur shtatë foshnja.

 

Mjekët në Mali e kanë dërguar atë në Marok sepse spitalet në Mali, një nga vendet më të varfra në botë, nuk janë të pajisura mirë për të ofruar kujdesin e duhur për shtatzëni të tilla të jashtëzakonshme.

 

 

Më shumë

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Ëndërra e Zuckerberg: Një rrjet social i vetëm

Nuk mund të thuhet se është pa ide Mark Zuckerberg , një nga themeluesët  e Facebook . Këtë rradhë, ideja nuk i ka lindur në një nga dhomat e çrregullta të konviktit të Harvard University, siç thotë legjenda (historia është krejt e ndryshme) e shpikjes së Facebook, por në lartësinë e administratorit të këtij […]

Pak rrjeshta për…brekët

  Dhe zemra ime që rrihte fort iu dorëzua dashurisë përunjësisht kur pa bythën tuaj të rënë mbi bar e t’i bëjë hije dritës së diellit   Me këto vargje, pak jashtë finesës që e karakterizonte, Volteri i këndon rënies nga kali të një zonje, incident që nxorri në pah nuditetin e saj […]

Me pajme nga deti – Terapi e re për pacientët me koronavirus në Spanjë

Spanja është një nga vendet evropiane më të goditura nga koronavirusi, por javët e fundit situata është normalizuar.   Këtë gjë e tregon edhe fakti që në Barcelonë, si pjesë e terapisë së pacientëve me Covid-19 është edhe xhiroja në bregdet.   Stafet mjekësore të Hospital del Mar janë fotografuar duke çuar pacientët në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara