e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

 

Ekspertët ndërkombëtarë kanë konfirmuar identitetin e dy viktimave të tjera shqiptarë të Kosovës nga lufta e viteve 1998-1999 të cilët u gjetën të varrosur së bashku me të tjerë në një varr masiv në një minierë të hapur në Kizevak, Serbi.

 

Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur tha për BIRN të martën se ekspertët kanë konfirmuar identitetin e dy personave eshtrat e të cilëve u gjetën në një varr masiv në fshatin Kizevak në Serbinë jugore.

 

ICMP tha se mostrat e mbetjeve mortore të pjesshme të një personi të tretë të gjetur në varr në Kizevak përputhen me mostrat e mbetjeve mortore që u gjetën dhe identifikuan më parë në një varr tjetër masiv në Rudnica disa vjet më parë.

 

Komisioni shpjegoi se nga tetë mostrat pas vdekjes që ai analizoi nga zhvarrosja në Kizevak, “dy … janë identitete të reja dhe një është një lidhet me një rast nga Rudnica i cili u gjet, iu mor kampion dhe u identifikua ADN-ja në vitin 2014”.

 

Varri masiv në një minierë të hapur në Kizevak, afër qytetit serb të Rashkës, u zbulua në nëntor. Një zhvarrosje filloi pak kohë më vonë, por u ndalua përkohësisht në fillim të dhjetorit për shkak të motit të keq.

 

Gjykata e Lartë e Beogradit i tha BIRN se “puna do të vazhdojë në varësi të kushteve të motit në terren”.

 

Gjykata e Lartë tha se deri më tani janë gjetur mbetjet mortore të të pajton pesë personave.

 

“Informacionet paraprake të terrenit, ato arkeologjike dhe antropologjike tregojnë deri më tani se pjesë të të paktën pesë personave janë vërejtur ose zbuluar, plus një numër i madh eshtrash të fragmentuara që nuk mund të pretendohet me besueshmëri se i përkasin dikujt në veçanti”, shpjegoi gjykata.

 

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të hënën se ai kishte marrë informacione që eshtrat e zhvarrosura në Kizevak u përkasin viktimave etnike shqiptare nga koha e luftës.

 

Duke folur në një përkujtimore me rastin e përvjetorit të masakrave në fshatrat Kralan dhe Rezallë, ku gjithsej 185 shqiptarë etnikë u vranë nga forcat serbe, Kurti tha se deri më tani janë bërë dy identifikime të reja duke përdorur testimin e ADN-së.

 

“Varri masiv në Kizevak në Serbi është i lidhur me varrin masiv në Rudnica dhe ne presim që njerëz të tjerë, viktima nga masakra e Rezallës që janë në listën e personave të zhdukur, të gjenden në Kizevak”, tha Kurti.

 

Ligjvënësit në Parlamentin Evropian miratuan një rezolutë më 25 mars duke i bërë thirrje Serbisë “të hetojë mbetjet mortore të tre trupave të zhvarrosur deri më tani gjatë kërkimeve në një varr masiv në fshatin Kizevak”.

 

Varri masiv i gjetur në Kizevak është vendi i pestë i tillë që është zbuluar në Serbi që nga fundi i luftës në Kosovë 22 vjet më parë. Ai nuk është shumë larg minierës së Rudnicës, ku në vitin 2013 u gjet një varr masiv që përmbante eshtrat e 52 personave, të gjithë shqiptarë të Kosovës.

 

Në vitin 2014, Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë në Hagë dënoi ish-zyrtarin e lartë të policisë serbe Vlastimir Djordjeviç me 18 vjet burg pjesërisht për rolin e tij në fshehjen e trupave të shqiptarëve etnikë të vrarë në Kosovë.

 

Mbi 900 trupa janë gjetur në varre masive në Serbi, por asnjë gjykatë serbe nuk ka dënuar dikë për përfshirje në fshehjen e krimit.

 

Më shumë

Hovenier: Pa një normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, pa njohje të ndërsjellë, rajoni do të mbetet i bllokuar

Jeffrey M. Hovenier, i emëruari për postin e ambasadorit të ardhshëm amerikan në Kosovë, tha të martën para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë se nëse konfirmohet, ai do të punojë për të çuar përpara mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për një Kosovë sovrane dhe demokratike. “Kjo mbetet thelbësore për stabilitetin […]

Osmani: Investohuni për ne, e jo për stabilokraci 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar në Berlin mbështetje më të fortë për Kosovën. Në ditën e dytë të takimeve të saj të mërkurën, ajo pati edhe një prezantim për publikun me ambasadorin, Wolfgang Ischinger.     Në ditën dytë të vizitës së parë zyrtare në Berlin, Vjosa Osmani u takua me ministrin e […]

BE me mision vëzhgues të zgjedhjeve lokale në Kosovë

BE thotë se mbetet i përkushtuar për të mbështetur Kosovën në rrugëtimin e saj evropian. Zgjedhjet lokale në Kosovë mbahen me 17 tetor, ndërsa për shkak të pandemisë ende nuk dihet si do të zhvillohet fushata zgjedhore.     Bashkimi Evropian do të dërgojë në Kosovë një mision për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale, që do […]

Përgjaket fushata e zgjedhjeve vendore në Kosovë, dy politikanë të PDK-së vrasin njëri-tjetrin!

Policia e Kosovës bëri të ditur se dy persona kanë humbur jetën në një incident me armë zjarri në qytetin e Pejës, rreth 85 kilometra në perëndim të Prishtinës.   Policia tha se si pasojë e të shtënave tre persona janë plagosur dhe janë dërguar në spitalin Rajonal në Pejë. “Nga ekipi mjekësor […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara