e hënë 19 prill 2021
e hënë 19 prill 2021

 

Grupe militantësh partiakë të qeverisë dhe të opozitës u përplasën fizikisht mes tyre në qytetin e Elbasanit, qendra tradicionale festive e Ditës së Verës.

 

Përkrahës të dy partive kryesore pritën me brohoritje fyese kryetarët socialist dhe demokrat, duke u përplasur edhe fizikisht me njëri tjetrin, pa ndonjë dëmtim shëndetësor midis tyre.

 

Të gjithë pjesëmarrësit në të dy tubimet ishin në shkelje të hapur të kufizimeve të pandemisë, që ndalojnë rreptësisht tubimet, mos-distancimet fizike dhe mos-mbajtjen e maskave higjenike.

 

Por këto rregulla nuk i penguan dy politikanët kryesorë; Lulzim Basha i Partisë Demokratike dhe Edi Rama i Partisë Socialiste, që të vizitonin qytetin e Elbasanit pothuaj në të njëjtën orë dhe pak metra larg njëri nga tjetri, ndërsa grupet kundërshtare të militantëve shkëmbenin fyerje dhe goditje fizike.

 

Policia ndërhyri, duke shoqëruar disa nga personat protagonistë, dhe shpërndau tensionin mes njerëzve, ndërsa palët bënë fajtor njëra tjetrën për incidentin.

 

Fushata zgjedhore duhet të nisë ligjërisht më 25 mars, një muaj para datës së zgjedhjeve, por veprimtaritë elektorale kanë nisur shumë javë më herët dhe të dy formacionet konkurrente po organizojnë tubime me militatnët e tyre, pa u shqetësuar për gjobat e inspektorëve të shëndetësisë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Një muaj nga zgjedhjet, Rama dhe Basha çelin fushatën nga qendra e Tiranës

Dy partitë e mëdha politike hapën të enjten në mbrëmje fushatat e tyre për zgjedhjet e 25 prillit.   Në sheshin “Nënë Tereza” të tejngjeshur me përkrahës opozitarë dhe automjetet e tyre, Partia Demokratike zhvilloi tubimin e vet, duke shkelur rregullat e pandemisë për t’u mbrojtur nga koronavirusi, ku mijëra pjesëmarrës nuk ruanin distancën […]

Incidente mes militantëve partiakë në Ditën e Verës

Grupe militantësh partiakë të qeverisë dhe të opozitës u përplasën fizikisht mes tyre në qytetin e Elbasanit, qendra tradicionale festive e Ditës së Verës.   Përkrahës të dy partive kryesore pritën me brohoritje fyese kryetarët socialist dhe demokrat, duke u përplasur edhe fizikisht me njëri tjetrin, pa ndonjë dëmtim shëndetësor midis tyre.   Të […]

Presidenti konfrontohet me policët bashkiakë për partinë Fryma e re Demokratike (video)

Presidenti Ilir Meta është përplasur me efektivë të policisë në ambientet e Partisë Fryma e re Demokratike. Kreu i shtetit tha se ishte telefonuar nga drejtuesi i kësaj partie Sali Shehu, ndërkohë që policia kishte shkuar në zyrat e FRD-së me një vendim të Bashkisë së Tiranës.   Në shkresën e dërguar 10 […]

Partitë shpallin listat e kandidatëve për deputetë: Ngelen jashtë figura të njohura të PD dhe PS

Dy partitë më të mëdha dorëzuan pak pas mesnate listat e kandidatëve të tyre për deputetë në zgjedhjet e 25 Prillit. Si socialistët ashtu dhe demokratët kanë bërë ndryshime të forta krahasuar me emrat e 4 viteve më parë, por ato dallojnë nga qasja në rreshtimin e kandidatëve në atë që quhet zona e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara