e shtunë 29 janar 2022
e shtunë 29 janar 2022

Presidenti i Kroacisë në Kosovë: Motivet e ‘Open Balkan’ duhet të bëhen të qarta

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq, tha se nëse Kosova nuk përfshihet në mënyrë të barabartë në nismën “Open Balkan”, atëherë kjo nuk ka kuptim.     Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç tha gjatë një vizite zyrtare që zhvilloi në Kosovëse kjo nismë duhet t’i trajtojë të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.   “Në këto […]

621 mijë shqiptarë jetojnë në varfëri

  Shqiptarët mbeten një ndër popujt më të rrezikuar nga varfëria në Europë. Të dhënat e INSTAT mbi nivelin e jetesës tregojnë se gjatë vitit 2020 janë  621 mijë e 504 persona  në kufirin e rrezikut të varfërisë. E përkthyer në shifra treguesi i rrezikut për të qenë i varfër në Shqipëri është 21.8%, duke […]

“Sa e ke rrogën?” Pyetja që i mundon aq shumë shqiptarët tashmë e ka përgjigjen!

  -"Si je", “Sa e ke rrogën?”, janë pyetjet klasike të një shqiptari kur takon shqiptarin që s'e ka parë prej kohësh! Por, për [...]

Sukseset dhe dështimet e Presidencës sllovene të BE

  Kanë mbetur edhe pak ditë deri në përmbylljen e Presidencës gjashtëmujore të Sllovenisë në Këshillin e Bashkimit Evropian, [...]

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Rusia kërkon garanci të qarta sigurie nga Perëndimi

Prej muajsh NATO dhe BE kritikojnë marshimin e trupave të Rusisë në kufirin me Ukrainën. Moska kërkon t’i jepet fund zgjerimit të NATO-s në lindje dhe po rrit presionin duke kërkuar garanci për sigurinë.     Në kulmin e tensioneve me Ukrainën Rusia i ka paraqitur disa kërkesa SHBA-së dhe NATO-s. Qeveria në Mosë […]

Presidenti i Kroacisë në Kosovë: Motivet e ‘Open Balkan’ duhet të bëhen të qarta

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq, tha se nëse Kosova nuk përfshihet në mënyrë të barabartë në nismën “Open Balkan”, atëherë kjo nuk ka kuptim.     Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviç tha gjatë një vizite zyrtare që zhvilloi në Kosovëse kjo nismë duhet t’i trajtojë të gjitha vendet në mënyrë të barabartë.   “Në këto […]

621 mijë shqiptarë jetojnë në varfëri

Shqiptarët mbeten një ndër popujt më të rrezikuar nga varfëria në Europë. Të dhënat e INSTAT mbi nivelin e jetesës tregojnë se gjatë vitit 2020 janë  621 mijë e 504 persona  në kufirin e rrezikut të varfërisë. E përkthyer në shifra treguesi i rrezikut për të qenë i varfër në Shqipëri është 21.8%, duke […]

“Sa e ke rrogën?” Pyetja që i mundon aq shumë shqiptarët tashmë e ka përgjigjen!

-“Si je”, “Sa e ke rrogën?”, janë pyetjet klasike të një shqiptari kur takon shqiptarin që s’e ka parë prej kohësh! Por, për pyetjen e fundit që i mundon aq shumë njerëzit e devotshëm të këtij vendi të begatë, vjen përgjigjia për 637 mijë të punësuar, në administratën publike dhe në sektorin privat, por […]

Sukseset dhe dështimet e Presidencës sllovene të BE

Kanë mbetur edhe pak ditë deri në përmbylljen e Presidencës gjashtëmujore të Sllovenisë në Këshillin e Bashkimit Evropian, ndërsa drejtimi i BE-së për gjashtëmujorin e ardhshëm do t’i dorëzohet Francës. Por, praktikisht pjesa e punës së Presidencës sllovene tashmë ka përfunduar, pasi në javën e fundit u zhvilluan edhe takimet e fundit të Këshillit, […]

Tërhiqet plani për minierën e litiumit në Serbi

Kuvendi Komunal i Lloznicës solli më 16 dhjetor vendimin për ndërprerjen e planit hapësinor të këtij qytetit në perëndim të Serbisë.   Me këtë plan parashihej ndërtimi i minierës së litiumit të kompanisë, Rio Tinto.   Rio Tinto renditet si kompania e gjashtë në botë për metale e miniera. Fjala është për një kompani […]

Rusia i kërkon NATO-s të largohet nga Europa Lindore

Rusia ka kërkuar garanci ligjore të detyrueshme që NATO do të heqë dore nga çdo aktivitet ushtarak në Evropën Lindore dhe Ukrainën si një ndër kërkesat mbi çështjen e sigurisë që dëshiron t’i negociojë me perëndimin.   Në listën e kërkesave të Moskës ishin edhe element të tillë si një veto ruse për […]

Berisha shpall rezultatet e referendumit në selinë e PD-së të rrethuar nga Garda: Të hënën nisin protestat anti-qeveritare

Pas referendumit për shkarkimin e Lulzim Bashës, Sali Berisha shkoi në selinë e PD-së. Ai mbajti një fjalim të shkurtër para gazetarëve dhe mbështetësve të tij ku tregoi se rreth 44 mijë demokratë vendosën për largimin e Lulzim Bashës nga drejtimi i partisë. Më poshtë mund të gjeni deklaratat e Sali Berishës nga […]

Rusia kërkon garanci të qarta sigurie nga Perëndimi

Prej muajsh NATO dhe BE kritikojnë marshimin e trupave të Rusisë në kufirin me Ukrainën. Moska kërkon t’i jepet fund zgjerimit të NATO-s në lindje dhe po rrit presionin duke kërkuar garanci për sigurinë.     Në kulmin e tensioneve me Ukrainën Rusia i ka paraqitur disa kërkesa SHBA-së dhe NATO-s. Qeveria në Mosë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara