e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Ushtria indoneziane deklaroi se nuk do të kryejë më testin “me dy gishta” për të provuar nëse gratë që duan t’u bashkohen forcave të armatosura janë të virgjëra.

 

Shefi i shtabit të ushtrisë indoneziane, gjenerali Andika Perkasa, njoftoi së fundi se ushtria nuk do të kryejë më teste virgjërie për gratë që bëjnë kërkesë për t’u bashkuar me forcat e armatosura. Fjala është për ekzaminimin me dy gishta që kryhet për të përcaktuar nëse himenet e aplikanteve femra ishin të paprekura.

 

Kjo praktikë e përdorur në të kaluarën nga ushtria për të përcaktuar moralin e rekruteve, ka kohë që dënohet nga grupet e të drejtave të cilët i quajtën teste të tilla degraduese dhe traumatike.

 

Njoftimi i shefit të ushtrisë u përshëndet nga aktivistet e të drejtave të grave dhe nga kadetet femra.

 

Por ka gjithashtu shqetësime se ky ndalim mund të mos zgjasë shumë pasi ushtria deri tani nuk ka lëshuar ende ndonjë urdhër për ta shpallur këtë vendim si të përhershëm.

 

Trauma vazhdon edhe pas shumë vitesh

 

Irawati Harsono, oficere veterane e policisë, e cila edhe vetë iu nënshtrua testit kur u regjistrua për t’u bërë oficere në vitin 1964, e përshëndeti vendimin.

 

“Sigurisht, jam mirënjohëse për vendimin edhe pse mendoj se vjen me shumë vonesë, sepse është absurde dhe qesharake të mendosh se sot e kësaj ditë dhe epokën tonë ekziston ende një test virgjërie për të përcaktuar nëse një femër pranohet ose jo në trupat e ushtrisë dhe të policisë”, tha ajo për DW.

 

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) u ka kërkuar vazhdimisht vendeve në mbarë botën që të ndalojnë testet e virgjërisë, duke thënë se ato janë joshkencore, të dëmshme dhe shkelje të të drejtave të grave dhe vajzave.

 

Prania e himenit nuk është tregues i besueshëm për marrëdhënie seksuale vaginale, e lëre më për qëndrimin moral të dikujt.

 

Megjithatë ky test është kryer në Indonezi për dekada, dhe zbatohej madje edhe për të fejuarat e ushtarëve si parakusht që ata të merrnin miratimin me shkrim të oficerëve të tyre komandues për t’u martuar.

 

Më shumë

20 vjetori i sulmeve terroriste në SHBA, Biden në kërkim të mbylljes së një epoke

Sulmet e 11 shtatorit 2001 ndodhën brenda një periudhe prej më pak se 102 minutash, duke shkaktuar vdekjen e 2,996 njerëzve në atë ditë. Ky është sulmi më i rëndë terrorist në historinë moderne të Shteteve të Bashkuara.   Sulmet u pasuan nga lufta në Afganistan që zgjati gati 20 vjet, që sipas […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

Afganistan: Turqia iu afrohet talibanëve

SHBA janë tërhequr nga Afganistani. Turqia po përpiqet të zerë vendin e amerikanëve si fuqi rajonale, edhe për shkak të interesave të saj. Shumë turq nuk e shohin me sy të mirë afrimin e presidentit Erdogan me talibanët.     Shifrat e Kombeve të Bashkuara e bëjnë të qartë gjendjen dramatike në Afganistan: […]

Talebanët: Kina do të mbajë ambasadën e saj në Kabul

Kina do të mbajë ambasadën e saj në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, theksuan talebanët, raporton Anadolu Agency (AA).   Njoftimi erdhi pasi Abdul Salam Hanafi, zëvendës drejtor i zyrës politike të talebanëve në Doha, Katar, foli në telefon me zëvendësministrin e Jashtëm të Kinës, Wu Jianghao, tha zëdhënësi i talebanëve, Suhail Shaheen.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara