e premte 15 janar 2021
e premte 15 janar 2021

 

Shtyhet për në tetorin e vitit 2022 Censi për regjistrimin e popullsisë dhe banesave.

 

Drejtoresha e Instat Elsa Dhuli, ka shpjeguar në Komisionin e Ekonomisë i cili miratoi projektligjin në fjalë se shtyrja me dy vjet e këtij ka ardhur për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, situatës së krijuar nga pandemia për shkak të pamundësisë për të zhvilluar vizitat derë më derë si dhe zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit.

 

“Situata e krijuar nga tërmeti, pandemia dhe zgjedhjet që do të zhvillohen vitin e ardhshëm, por edhe problematikat e hasura gjatë kryerjes së pilotit në vitet 2018 – 2019 janë elementë që na detyrojnë të shtyjmë zhvillimin e censit për në tetorin e vitit 2022.”.

 

Kostoja për zbatimin e këtij procesi i cili ishte parashikuar të kryhej gjatë këtij viti arrin në 16.5 milionë euro, ku gjysma do të mbulohet nga buxheti i shtetit, ndërsa pjesa tjetër nga donatorët e huaj, raporton tch.

 

Edhe në këtë cens, feja dhe etnia që janë cilësuar edhe si dy ndër çështjet më të nxehta, do të jenë pjesë e pyetjeve me dëshirë.

 

Ky është censi i tretë që zbaton Shqipëria, pas atij të zhvilluar në 2001 dhe më pas në vitin 2011.

 

 

Më shumë

Shqipëria nis kontingjentin e 8-të në Letoni aty ku humbën jetën 2 ushtarakë

Një togë nga Kompania e Asgjësimit të Mjeteve Shpërthyese (EOD) u nis për në misionin e NATO në Letoni, ku do vijojë të shërbejë si pjesë e grup-batalionit të udhëhequr nga Forcat e Armatosura kanadeze.   Në ceremoninë e përcjelljes së kontingjentit të radhës mori pjesë edhe ministri i ri i Mbrojtjes Niko Peleshi, […]

Dita kur Monarkia e Shqipërisë shpallet e jashtëligjshme

Një muaj pasi Fronti Demokratik mori kontrollin e Asamblesë së re Kombëtare në Shqipëri, më 2 janar 1946, qeveria komuniste shpalli jashtë-ligjësimin monarkinë.   Kështu, mbreti Zog u shkarkua zyrtarisht de-jure. Atij dhe trashëgimtarëve iu hoqën të gjitha të drejtat dhe pronat dhe u ndalohej “përgjithmonë” kthimi në territorin e Shqipërisë.   Komunistët e […]

Koronavirusi dhe ngjarjet që lanë shenjë përgjatë vitit 2020 në Shqipëri

Sikur të mos mjaftonte plaga e hapur nga tërmeti i 26 Nëntorit të viti të shkuar, dhe ende pa ju gëzuar mbështetjes financiare që mori në Bruksel për rindërtimin, vala e Koronavirusit që ra mbi mbarë globin, goditi pashmangshëm dhe Shqipërinë. Por ndërsa pandemia mbizotëroi jetën e qytetarëve, përplasjet e forta politike, të ushqyera […]

Akademia e Shkencave: 50% e popullsisë në Tiranë e ka kaluar koronavirusin, në pjesën tjetër të Shqipërisë imuniteti është 25%

Akademia e Shkencave e Shqipërisë (AshSh) prezantoi sot rezultatet mbi fazën e dytë të studimit seroepidemiologjik për gjendjen e imunitetit të popullsisë në situatën e pandemisë së shkaktuar nga Covid-19, sipas të dhënave prej depistimit.   Studimi i përket periudhës nga qershori deri në muajin dhjetor.   Rezultatet u paraqitën nga akademiku Genc […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara