e hënë 6 dhjetor 2021
e hënë 6 dhjetor 2021

 

BBC njofton se ka patur një rrjedhje të dhënash që dëshmojnë se regjimi iranian ka fshehur e vazhdon të fshehë të dhënat e vërteta mbi numrin e të prekurve nga Covid-19 dhe të gjithashtu të viktimave: sipas burimit “anonim” të BBC-së, i ka kaluar të 42 mijët numri i vërtetë i viktimave, ndërsa Ministria e Shëndetësisë në Teheran njofton se janë vetëm 14 mijë. Po ashtu janë afrro 500 mijë të prekurit realë ndërsa regjimi ka deklaruar vetëm 279 mijë raste të identifikuar.

Irani ka qënë një ndër vendet më të prekur prej virusit kinez dhe thuhet se javët e fundit numri i rasteve është në rritje.

BBC thekson variantin sipas të cilit regjimi i Teheranit i ka fshehur qëllimisht të dhënat. Që regjimi i ajatollahëve mund ta bëjë një gjë të tillë nuk ka asgjë të re dhe as për t’u çuditur e, për më tepër, nuk i bën më përshtypje askujt,  por po ashtu nuk çudit as BBC që merret me një subjekt që nuk ofron surpriza dhe nuk merret, fjala vjen, me fshehjen monstruoze të të dhënave nga ana e qeverisë kineze. Ka shumë interesa britanike në Kinë që nuk e lënë të lirë BBC-në të merret me këtë çështje?

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara